Teatr Wielki – Opera Narodowa opublikowała dziś plany na nowy sezon artystyczny 2020 / 2021. Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg koncertów i recitali. Z nowym sezonem artystycznym stanowisko dyrektora muzycznego TW-ON obejmie Patrick Fournillier, znany światowej publiczności m.in. z realizacji „Don Kichota” i „Carmen” w Teatro Regio, „Werthera” w Opéra des Flandres, „Łucji z Lammermooru”, „Semiramidy” i Carmen w Deutsche Oper Berlin, Aidy w Amsterdamie i Mannheim, Cyrano de Bergerac w mediolańskiej La Scali. Z zespołem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w ostatnich sezonach Patrick Fournillier przygotował premierę Pelleasa i Melizandy oraz poprowadził spektakle Rigoletta i Toski, a także wziął udział w gościnnych spektaklach Aidy w Dubai Opera.
Na 17 września zaplanowana jest premiera baletu „Korsarz” w wiedeńskiej wersji Manuela Legris, a 8 października odbędzie się premiera „Werthera” Masseneta w inscenizacji Willy’ego Deckera, we wznowieniu Stefana Heinrichsa. Partię tytułową zaśpiewa koreański tenor Ho-Yoon Chung, który warszawskiej publiczności znany jest z ubiegłorocznego wystawienia „Rigoletto” Giuseppe Verdiego w reżyserii Gilberto Deflo. Widzów „Werthera”, scenicznego arcydzieła, zachwyci z pewnością przepiękną arią z III aktu „Pourquoi me réveiller”. Partnerować mu będzie Iryna Zhytynska, kreująca mezzosopranową partię Charlotty. Zarówno „Korsarz”, jak i „Werther” zostały przeniesione na początek sezonu 2020/2021 z powodu epidemii koronawirusa i związanych z nią ograniczeniami w działalności instytucji kultury.
Mariusz Treliński przygotowuje nową produkcję „Cardillaca” w kooperacji z Oper Köln oraz Teatro Real w Madrycie i będzie to pierwsze od 1962 roku wystawienie dzieła Hendemitha na warszawskiej scenie operowej. Partię tytułową wykona wybitny bas-baryton Tomasz Konieczny. Będzie można go również usłyszeć w inscenizacji „Halki” w reż. Mariusza Trelińskiego, która była premierą sezonu 2019/20. W roli córki głównego bohatera wystąpi znana warszawskiej publiczności również z udziału w „Halce” Izabela Matuła.
Drugą propozycję baletową w nadchodzącym sezonie stanowi należący do klasyki XX wieku „Mayerling”, dramat oparty na wydarzeniach historycznych, ukazujący tragedię księcia Rudolfa, jedynego syna Sissi i cesarza Austro-Węgier Franciszka Józefa. W spektaklu usłyszymy muzykę Franza Liszta, w tym słynną Symfonię faustowską pod batutą nowego dyrektora muzycznego Patricka Fournilliera.
Kolejną premierą (26.03.), która zrealizowana zostanie na scenie TW-ON, będzie „Fidelio” Ludwiga van Beethovena, jedyna opera tego wielkiego kompozytora. Jest to druga, po „Diabłach z Loudun” Krzysztofa Pendereckiego, koprodukcja Teatru Wielkiego – Opery Narodowej z The Royal Danish Theatre w Kopenhadze. Dyrektor artystyczny Royal Danish Opera – John Fulljames, będący reżyserem spektaklu, postrzega dzieło jako manifest wolności, wierności i sprawiedliwości. Ukazuje triumf tych wartości nad despotyzmem i okrucieństwem losu. W czerwcu premierę będzie mieć z kolei nowa inscenizacja „Cyganerii” Pucciniego w realizacji Barbary Wysockiej z Adrianą Ferfecką oraz Marią Domżał jako Mimi i Jarosławem Kwaśniewskim w partii Rodolfa.
Wśród spektakli repertuarowych warto zwrócić uwagę na „Madamę Butterfly” Pucciniego z odnoszącą ogromne sukcesy w najbardziej prestiżowych teatrach na świecie Aleksandrą Kurzak, która na warszawskiej scenie pojawiła się ostatnio pięć lat temu jako Gilda w operze „Rigoletto” oraz „Aidę” z debiutującą w Warszawie wschodzącą gwiazdą amerykańskiej sceny operowej Ewą Płonką w tytułowej roli. Ciekawie zapowiada się również „Tosca” Pucciniego z Ewą Vesin w roli Toski i Tomaszem Koniecznym jako Scarpią. Sprawdzone nazwiska pojawiają się również w obsadach „Carmen”, „Halki”, „Rigoletta” czy „Strasznego dworu” i „Czarodziejskiego fletu”.
W trakcie sezonu z koncertami wystąpią najwyższej klasy artyści – Piotr Beczała i Jakub Józef Orliński, zaplanowany jest tekże wieczór poświęcony pamięci Krzysztofa Penedereckiego.
Szczegóły: https://teatrwielki.pl/repertuar/sezon-202021/spektakle-202021/filter/0/2/