Jakub Józef Orliński w „Mesjaszu” Händla na ARTE.tv

0

Jakub Józef Orliński wystąpi jutro na Wielkanocnym Festiwalu w Aix-en-Provence. Polski kontratenor zaśpiewa w „Mesjaszu” Händla. Nagranie oratorium dostępne będzie od 4 kwietnia na Arte.tv – bezpłatnym kulturalnym kanale VOD.

„Mesjasz” Händla to jedno z najwybitniejszych dzieł kompozytora, a zarazem najsłynniejsza opowieść o życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Skomponowany w zaledwie dwa tygodnie utwór miał swoją premierę w 1742 roku w Dublinie. Gdy „Mesjasza” wykonano w Londynie w obecności króla Anglii Jerzego II, przy dźwiękach chóru Hallelujah władca podniósł się z miejsca. Tradycja ta kontynuowana jest w niektórych krajach europejskich.

W Aix-en-Provence zagra Insula orchestra pod kierownictwem Laurence’a Equilbey, a w obsadzie znaleźli się: Sandrine Piau (sopran), Jakub Józef Orliński (kontratenor), Stuart Jackson (tenor) i Alex Rosen (bas). Przed publicznością zaprezentuje się również chór accentus.

Orliński był ostatnio (29.03) również jednym z wykonawców Pasji według św. Jana autorstwa Jana Sebastiana Bacha, zaprezentowanej w kościele św. Mikołaja w Lipsku w trzysetną rocznicę powstania. Utwór skomponowany został w pierwszych latach pobytu kompozytora w Lipsku i miał swoją premierę w Wielki Piątek 7 kwietnia 1724 roku. Rocznicowe wykonanie będzie próbą rekonstrukcji pierwotnej wersji partytury, której podjął się Andreas Reize, dyrektor chóru Thomanerchor.

O autorze