Piotr Beczała i Sondra Radvanovsky zaśpiewają w Gdańsku i we Wrocławiu

2

Agencja muzyczna Riverside opublikowała na swojej stronie internetowej terminy koncertów we Wrocławiu i Gdańsku, w których zaśpiewają Piotr Beczała i Sondra Radvanovsky. Wydarzenia są częścią europejskiej trasy koncertowej obojga artystów.

Piotr Beczała i Sondra Radvanovsky często wspólnie koncertują, zdarza im się również występować razem w spektaklach, jak np. w „Tosce” Pucciniego w Wiener Staatsoper czy „Balu maskowym” Verdiego w Bayerische Staatsoper.

Na jesień zaplanowana jest ich trasa koncertowa, która obejmuje następujące miasta:

  • 24 i 27 października – Gran Teatre del Liceu, Barcelona;
  • 3 listopada – Teatro Real, Madryt;
  • 15 listopada – Polska Filharmonia Bałtycka, Gdańsk;
  • 18 listopada – Litewski Narodowy Teatr Opery i Baletu, Wilno;
  • 21 listopada – Narodowe Forum Muzyki, Wrocław;
  • 29 listopada – Festspielhaus Baden-Baden, Baden-Baden.

Piotr Beczała występował ostatnio w w Polsce w „Wertherze” Masseneta na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej (2020). W 2022 roku Akademia Muzyczna imienia Karola Szymanowskiego w Katowicach uhonorowała go tytułem doktora honoris causa i z tej okazji odbyły się również masterclassy zakończone koncertem z młodymi adeptami sztuki wokalnej. Zwykle można go usłyszeć na największych operowych scenach świata. Tenor aktualnie wciela się w rolę Don José w „Carmen” w Royal Opera House (spektakl transmitowany będzie do kin 1 i 5 maja), w maju powróci z kolei do Wiener Staatsoper, tym razem jako Faust w operze Gounoda.

Sondra Radanovsky gościła w naszym kraju kilkakrotnie – w 2019 roku dała koncert również w Gdańsku i we Wrocławiu, a trzy lata później była gwiazdą odbywającego się w Operze Leśnej festiwalu Sopot Classic. Jej najbliższe angaże to „Medea” Cherubiniego w Canadian Opera Company oraz „Andrea Chenier” Giordana w Royal Opera House.

Gdański występ odbędzie się z okazji dziesiątej, jubileuszowej edycji koncertów charytatywnych Muzyka Czyni Cuda, organizowanych na rzecz Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Sondra Radvanovsky zaśpiewała w Gdańsku pięć lat temu również na zaproszenie prof. Piotra Czauderny, inicjatora cyklu.

O autorze