Royal Opera House publikuje repertuar na sezon 2024/25

1

Repertuar na nowy sezon ogłosiła dziś Royal Opera House. 11 lutego odbędzie się światowa prapremiera „Festen”, skomponowanego przez Marka-Anthony’ego Turnage’a. Opera powstała na podstawie kultowego filmu w reżyserii Thomasa Vinterberga pod tym samym tytułem. Filmowy obraz o tuszowanej latami pedofilii przeniesiony został wcześniej na deski teatru w spektaklu „Uroczystość” Thomasa Vinterberga i Mogensa Rukova. W 2001 roku w TR Warszawa sztuka ta wystawiona została przez Grzegorza Jarzynę. W londyńskiej operze reżyserię powierzono Richardowi Jonesowi, a orkiestrę poprowadzi Edward Gardner.

Po raz pierwszy w Royal Opera House pokazane zostaną dwa dzieła Leonarda Bernsteina „Trouble In Tahiti” oraz „A Quiet Place”. Spektakle wyreżyseruje Oliver Mears, a za pulpitem dyrygenckim stanie Nicholas Chalmers.

Jesienią zaprezentowana zostanie nowa inscenizacja „Eugeniusza Oniegina” Czajkowskiego, przygotowana przez Teda Huffmana. Dyrygować spektaklami będzie Henrik Nánási, a w obsadzie znaleźli się Gordon Bintner (Eugeniusz Onegin), Kristina Mkhitaryan (Tatiana), Liparit Avetisyan (Leński) i Avery Amereau (Olga).

Po sukcesie „Rycerskości wieśniaczej”/”Pajaców” oraz „Carmen”, Damiano Michieletto powróci do Covent Garden z nową produkcją „Opowieści Hoffmanna” Offenbacha. W rolach głównych wystąpią Juan Diego Flórez/Leonardo Caimi, Alex Esposito, Julie Boulianne, Olga Pudova, Marina Costa-Jackson i Ermonela Jaho. Kierownictwo muzyczne objął Antonello Manacorda.

Po ubiegłorocznym „Złocie Renu”, Barrie Kosky przygotowuje „Walkirię”, czyli kolejną część wagnerowskiej. Orkiestra zagra pod batutą Antonia Pappano, a wiodące partie zaśpiewają Christopher Maltman (Wotan), Elisabet Strid (Brünnhilde), Lise Davidsen (Sieglinde) i Stanislas de Barbeyrac (Siegmund).  

280 lat temu na scenie Royal Opera House odbyło się prawykonanie „Semele” Händla. W czerwcu 2025 roku nową inscenizację tego dzieła zaprezentuje Oliver Mears. Orkiestrę poprowadzi Christian Curnyn, a w tytułowej roli wystąpi Pretty Yende. W roli Jupitera na scenie Royal Opera House zadebiutuje Ben Bliss.

Wśród spektakli repertuarowych wyróżnia się m.in. „Jenufa” Janáčka w reżyserii Clausa Gutha, w której wystąpią Corinne Winters, Karita Mattila, Thomas Atkins i Nicky Spence. W „Tosce” Pucciniego zaśpiewają Sonya Yoncheva, SeokJong Baek i Bryn Terfel, a w „Fauście” Gounoda Stefan Pop, Erwin Schrott i Lisette Oropesa.

Wśród zaangażowanych do spektakli solistów nie brakuje również polskich nazwisk.

Jako Azucena w „Trubadurze” Verdiego wystąpi Agnieszka Rehlis (26 lutego, 3, 6, 10, 13, 16, 22 marca). Polska mezzosopranistka zadebiutowała w Royal Opera House w transmitowanej również do kin „Aidzie” Verdiego (2022 r.). W nowym sezonie powróci do Londynu w „Trubadurze” w inscenizacji Adele Thomas, zrealizowanej w koprodukcji z Opernhaus Zürich. Szwajcarska publiczność również miała okazję oglądać w roli Azuceny Agnieszkę Rehlis.

W „Turandot” Pucciniego zaśpiewają Ewa Płonka oraz Adam Palka i Jerzy Butryn. W rozpoczynających się w marcu spektaklach (19, 22, 24, 27, 29 marca, 1, 4 kwietnia) wystąpią Sondra Radanovsky, SeokJong Baek, Anna Princeva oraz Adam Palka jako Timur. Palka po raz pierwszy pojawił się na scenie ROH jako Komandor w „Don Giovannim” Mozarta (2022 r.), później w tym samym sezonie zaśpiewał również w „Cyganerii” Pucciniego (Schaunard),

W przedstawieniach 12, 15 i 19 kwietnia w tytułowej roli księżniczki Turandot zaprezentuje się Ewa Płonka. Sopranistka ma już za sobą debiut na londyńskiej scenie jako Wenus w „Tannhäuserze” Wagnera (2023 r.). Tym razem powróci w roli, w której aktualnie występuje najczęściej (w tym sezonie w Deutsche Oper Berlin, Staatsoper Hamburg i Washington National Opera). W roli Timura wystąpi Jerzy Butryn, po raz pierwszy na deskach Covent Garden. Tego lata artystę podziwiać będzie można również w „Idiocie” Wajnberga na Festiwalu w Salzburgu. Ostatnią operę kompozytora wyreżyseruje Krzysztof Warlikowski.

Na afisz powróci grana obecnie „Carmen” Bizeta, tym razem z Aigul Akhmetshiną i Freddie’m de Tommasso. W roli torreadora Escamillo wystąpi Łukasz Goliński (9, 11, 14, 21, 24, 26 kwietnia). To już czwarta rola Golińskiego w ROH, który wystąpił tam już w w „Samsonie i Dalili” Saint-Saënsa, „Cyganerii” Pucciniego i „Elektrze” Straussa. Artysta wciela się obecnie w rolę Escamilla na scenie Opernhaus Zürich.

Inne repertuarowe spektakle to m.in. „Wesele Figara” Mozarta, „Traviata” Verdiego, „Fidelio” Beethovena, „Cyganeria” Pucciniego, „Jaś i Małgosia” Humperdincka czy „Aida” Verdiego. Wśród przedstawień baletowych uwagę zwracają „Romeo i Julia”, „Oniegin” czy „Kopciuszek”.

Teatr przeprowadza również rebranding, zmieniając od nowego sezonu nazwę na „Royal Ballet i Opera”. Od września stanowisko dyrektora muzycznego teatru obejmuje czeski dyrygent Jakub Hrůša.

O autorze