Tegoroczną edycję Festiwalu Eufonie zainauguruje 15 listopada koncert Elīny Garančy, która zaśpiewa w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Oklaskiwana na całym świecie mezzosopranistka jeszcze w tym miesiącu wystąpi w Teatro di San Carlo w dyptyku „Zamek Sinobrodego” Bartóka / „Głos ludzki” Poulenca. Spektakle reżyseruje Krzysztof Warlikowski. W przyszłym sezonie angaże artystki obejmują m.in. „Adrianę Lecouvreur” Cilei w Teatro Real, „Aidę” Verdiego w Bayerische Staatsoper i Metropolitan Opera, „Rycerskość wieśniaczą” Mascagniego / „Pajace” Leoncavalla w Wiener Staatsoper oraz „Don Carlo” Verdiego w Wiener Staatsoper.
Elīna Garanča przyjedzie do Warszawy po raz pierwszy, w 2018 roku koncertowała w Centrum Kongresowym ICE Kraków, a w 2021 roku w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.
Koncert podzielony został na dwie części, w których dominować będzie opera francuska. W pierwszej z nich usłyszymy słynną Medytację z opery Thaïs Julesʼa Masseneta, a następnie arię „Mon coeur s’ouvre à ta voix” z „Samsona i Dalili” Camilleʼa Saint-Saënsa będącej wizytówką Garančy. Następujące później bachanalia z tej opery zostaną skontrastowane z refleksyjną cavatiną „Plus grand dans son obscurité” z niezwykle rzadko wykonywanej współcześnie Królowej Saby Charlesʼa Gounoda.
Wstępem do drugiej części koncertu będą popularne paso doble, m.in. „España cañí” Pascuala Marquina Narro silnie kojarzone z kulturą Półwyspu Iberyjskiego. Głównym punktem programu będą fragmenty „Carmen” Georgesʼa Bizeta. Zostaną one ułożone w formę suity, w której najsłynniejsze partie solowe tytułowej bohaterki: habanera, seguidilla, aria z kartami i pieśń cygańska przeplatane będą fragmentami orkiestrowymi z opery, dzięki czemu będziemy mogli prześledzić historię Carmen w telegraficznym skrócie. Dyryguje Karel Mark Chichon.
W ramach współpracy Festiwalu Eufonie z Teatrem Wielkim – Operą Narodową wystawiona zostanie również premiera „Czarnej maski” Krzysztofa Pendereckiego w reżyserii Davida Pountney’a.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie organizowany jest przez Narodowe Centrum Kultury. Ideą festiwalu jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego większości krajów określanych dzisiaj jako Europa Środkowo-Wschodnia: od Bałkanów, poprzez Rumunię i Austrię, kraje Grupy Wyszehradzkiej, Ukrainę i Białoruś, po kraje bałtyckie.