29 września, przedstawieniem „Carmen” z Opery Paryskiej, rozpocznie się sezon 2021–22 cyklu „Opera & Balet w Multikinie”. Do czerwca w wybranych kinach tej sieci zostanie pokazanych w sumie 12 spektakli, nie tylko z Paryża, ale również z mediolańskiej La Scali, Opery Wiedeńskiej i Festiwalu w Salzburgu. Po raz pierwszy w historii polscy widzowie kinowi będą mogli obejrzeć retransmisję przedstawienia z Zielonego Wzgórza, czyli z Festiwalu w Bayreuth.
W każdym spektaklu zaprezentują się gwiazdy światowego formatu. Nie zabraknie Polaków. Tenor Piotr Beczała i bas-baryton Tomasz Konieczny pojawią się w oklaskiwanym „Lohengrinie” Richarda Wagnera z Bayreuth. Spektaklem zadyrygował znawca twórczości tego kompozytora – Christian Thielemann. Autorami scenografii i kostiumów są Rosa Loy i Neo Rauch, romantyczno-surrealistyczni malarze ze szkoły lipskiej. Inscenizację stworzył Yuval Sharon, pierwszy amerykański reżyser w historii Bayreuther Festspiele.
Tych dwóch polskich śpiewaków będzie można również zobaczyć w „Halce” Stanisława Moniuszki z Theater an der Wien. Spektakl powstał z inicjatywy Piotra Beczały. Wiedeńską inscenizację, która zostanie pokazana w Multikinie z okazji 150. rocznicy śmierci kompozytora, wyreżyserował Mariusz Treliński, dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, a zza dyrygenckiego pulpitu poprowadził Łukasz Borowicz, znany ze znakomitych interpretacji muzyki polskiej.
Polskie nazwiska pojawią się jeszcze dwa razy. Przygotowaną z okazji 100-lecia słynnego Festiwalu w Salzburgu „Elektrę” Straussa wyreżyserował Krzysztof Warlikowski. Wojciech Dziedzic natomiast zaprojektował kostiumy do opery-baletu „Zamorskie zaloty” Jeana-Philippe’a Rameau. Ten pełen hip-hopowej i breakdance’owej choreografii spektakl też powstał z okazji ważnej rocznicy: 350-lecia Opery Paryskiej.
„Chcemy zaprezentować polskim widzom najciekawsze i najświeższe europejskie inscenizacje z ostatnich kilku lat” – mówi Bartłomiej Majchrzak z KinoMaestro.pl – „Wybraliśmy spektakle z lat 2018 i 2019, a także te z okresu pandemii, bo największe sceny świata starały się nie przerywać, w miarę możliwości, swojej działalności. Takim przedstawieniem jest np. paryska „Aida” Giuseppe Verdiego, z udziałem światowej klasy tenora Jonasa Kaufmanna, śpiewana częściowo w maseczkach. Choć przygotowany w ograniczeniach, spektakl ten ma wysoką wartość artystyczną, dlatego należało go włożyć do naszego programu„.
Dystrybutor KinoMaestro.pl dobrał spektakle tak, by pokazać inscenizacje zarówno klasyczne, jak i te zrywające z tradycyjnym odczytaniem dzieła. Na pewno do tych pierwszych zalicza się przepiękna wizualnie „Tosca”, przygotowana na otwarcie sezonu 2019–20 w mediolańskiej La Scali. Spektaklem zadyrygował Riccardo Chailly, który skorzystał z wydania urtekstowego partytury Giacoma Pucciniego, a więc z wersji opery przed poprawkami wprowadzonymi przez kompozytora i wydawcę po jej prapremierze. W rolę Toski, operowej diwy, wcieli się prawdziwa diwa operowa – Anna Netrebko. Drugim klasycznym tytułem będzie „Zemsta nietoperza” Johanna Straussa syna. Liczącą już kilkadziesiąt lat inscenizację tej legendarnej operetki (premiera w 1980 roku), którą z pietyzmem wyreżyserował dla Opery Wiedeńskiej Otto Schenk, zarejestrowano na potrzeby kin w 2012 roku. Tym roztańczonym i rozśpiewanym spektaklem zadyrygował Franz Welser-Möst, który poprowadził również salzburską „Elektrę” Richarda Straussa w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiej i scenografii Małgorzaty Szczęśniak. Spektakl tych polskich twórców skupia się na histerycznej muzyce Straussa i na silnym podkreśleniu, że opera ta wywodzi się z antycznej tragedii.
Z przedstawień Opery Paryskiej widzowie Multikina zobaczą jeszcze rozgrywającą się w blasku neonów dzisiejszego Paryża „La traviatę” Verdiego. W postać tytułową wcieli się Pretty Yende, gwiazda między innymi Teatro alla Scala w Mediolanie i nowojorskiej The Metropolitan Opera. Miłośnicy tańca klasycznego będą mogli podziwiać balet Siergieja Prokofiewa „Romeo i Julia” w legendarnej choreografii nieżyjącego już Rudolfa Nuriejewa, jednego z największych tancerzy XX wieku, dyrektora Baletu Opery Paryskiej. Spektakl powstał w 1984 roku i do tej pory jest pielęgnowany przez kolejne pokolenia tancerzy. W najnowszej wersji wystąpią Myriam Ould-Braham i Mathias Heymann, pierwsi soliści Baletu Opery Paryskiej. „Carmen” Georges’a Bizeta z tego teatru poprowadzi Sir Mark Elder, brytyjski dyrygent, odpowiedzialny za wieloletnie sukcesy English National Opera w Londynie. Na scenie zobaczymy hiszpańskie słońce i piach areny, ale obrazoburczy Calixto Bieito, radykalizujący hiszpański reżyser teatralny, zadbał, by XIX-wieczny folklor ustąpił miejsca temu XXI-wiecznemu. W rolach Carmen i Don Joségo wystąpią Elīna Garanča i Roberto Alagna, dwoje śpiewaków zaliczanych obecnie do najlepszych na świecie wykonawców tych partii. Towarzyszyć im będzie Ildar Abdrazakov jako toreador Escamillo.
Ildar Abdrazakov, artysta występujący od nowojorskiej The Metropolitan Opera po Teatr Bolszoj w Moskwie, pojawi się jeszcze we „Włoszce w Algierze” Gioachina Rossiniego z Salzburger Festspiele. Ten przekomiczny spektakl, w którym spaghetti odgrywa znaczącą rolę, ma jeszcze większą gwiazdę – Cecilię Bartoli jako tytułową Włoszkę, niezrównaną wykonawczynię partii w operach Rossiniego i kompozytorów barokowych.
W programie sezonu znajdzie się również przełomowa, bo zapowiadająca romantyzm opera „Wolny strzelec” Carla Marii von Webera. To wyjątkowa okazja dla melomanów, bo dzieła tego kompozytora są w Polsce wyjątkowo rzadko wystawiane. Przedstawienie przygotowała hiszpańska grupa La Fura dels Baus – z okazji 200-lecia prapremiery „Wolnego strzelca”. Spektakl powstał w sali Konzerthaus Berlin, który też obchodzi 200. urodziny. W przepełnionej laserami i niepokojącymi obrazami inscenizacji zaśpiewają między innymi Anna Prohaska i Franz Hawlata.
Program sezonu 2021–22 cyklu „Opera & Balet w Multikinie”:
Georges Bizet
„Carmen” z Opéra national de Paris (Opéra Bastille)
W rolach głównych: Elīna Garanča, Roberto Alagna, Maria Agresta, Ildar Abdrazakov
Reżyseria: Calixto Bieito
Dyryguje: Sir Mark Elder
W Multikinach: 29.09.2021 • środa • 18:00
Giuseppe Verdi
„Aida” z Opéra national de Paris (Opéra Bastille)
W rolach głównych: Sondra Radvanovsky, Jonas Kaufmann, Ludovic Tézier, Ksenia Dudnikova, Dmitry Belosselskiy, Soloman Howard
Reżyseria: Lotte de Beer
Dyryguje: Michele Mariotti
W Multikinach: 20.10.2021 • środa • 18:00
Giacomo Puccini
„Tosca” z Teatro alla Scala
W rolach głównych: Anna Netrebko, Francesco Meli, Luca Salsi
Reżyseria: Davide Livermore
Dyryguje: Riccardo Chailly
W Multikinach: 10.11.2021 • środa • 18:00
Carl Maria von Weber
„Wolny strzelec” z okazji 200. rocznicy prapremiery i 200. rocznicy istnienia Konzerthaus Berlin
W rolach głównych: Jeanine De Bique, Anna Prohaska, Benjamin Bruns, Falk Struckmann, Franz Hawlata, Viktor Rud, Mikhail Timoshenko
Reżyseria: Carlus Padrissa & La Fura dels Baus
Dyryguje: Christoph Eschenbach
W Multikinach: 24.11.2021 • środa • 18:00
Johann Strauss (syn)
„Zemsta nietoperza” z Wiener Staatsoper
W rolach głównych: Kurt Streit, Michaela Kaune, Alfred Šramek, Zoryana Kushpler, Rainer Trost, Markus Eiche, Daniela Fally
Reżyseria: Otto Schenk
Dyryguje: Franz Welser-Möst
W Multikinach: 15.12.2021 • środa • 18:00
Richard Strauss
„Elektra” z okazji 100-lecia istnienia Salzburger Festspiele
W rolach głównych: Ausrine Stundyte, Tanja Ariane Baumgartner, Asmik Grigorian, Michael Laurenz, Derek Welton
Reżyseria: Krzysztof Warlikowski
Dyryguje: Franz Welser-Möst
W Multikinach: 19.01.2022 • środa • 18:00
Giuseppe Verdi
„La traviata” z Opéra national de Paris (Palais Garnier)
W rolach głównych: Pretty Yende, Benjamin Bernheim, Jean-François Lapointe
Reżyseria: Simon Stone
Dyryguje: Michele Mariotti
W Multikinach: 09.02.2022 • środa • 18:00
Richard Wagner
„Lohengrin” z Bayreuther Festspiele
W rolach głównych: Anja Harteros, Waltraud Meier, Piotr Beczała, Tomasz Konieczny
Reżyseria: Yuval Sharon
Scenografia i kostiumy: Rosa Loy & Neo Rauch
Dyryguje: Christian Thielemann
W Multikinach: 23.02.2022 • środa • 18:00
Gioachino Rossini
„Włoszka w Algierze” z Salzburger Festspiele
W rolach głównych: Cecilia Bartoli, Ildar Abdrazakov, Edgardo Rocha, Alessandro Corbelli
Reżyseria: Moshe Leiser & Patrice Caurier
Dyryguje: Jean-Christophe Spinosi
W Multikinach: 23.03.2022 • środa • 18:00
Siergiej Prokofiew
„Romeo i Julia” z Opéra national de Paris (Opéra Bastille)
W rolach głównych: Myriam Ould-Braham, Mathias Heymann
Choreografia: Rudolf Nuriejew
Dyryguje: Vello Pähn
W Multikinach: 27.04.2022 • środa • 18:00
Jean-Philippe Rameau
„Zamorskie zaloty” okazji 350-lecia istnienia z Opéra national de Paris
W rolach głównych: Edwin Crossley-Mercer, Julie Fuchs, Stanislas de Barbeyrac, Mathias Vidal, Sabine Devieilhe, Jodie Devos
Reżyseria: Clément Cogitore
Choreografia: Bintou Dembélé
Kostiumy: Wojciech Dziedzic
Dyryguje: Leonardo García Alarcón
W Multikinach: 18.05.2022 • środa • 18:00
Stanisław Moniuszko
„Halka” z Theater an der Wien
W rolach głównych: Corinne Winters, Piotr Beczała, Natalia Kawałek, Tomasz Konieczny
Reżyseria: Mariusz Treliński
Dyrygent: Łukasz Borowicz
W Multikinach: 08.06.2022 • środa • 18:00
Lista kin:
1. Multikino Bydgoszcz
2. Multikino Gdańsk
3. Multikino Katowice
4. Multikino Kraków
5. Multikino Lublin
6. Multikino Łódź
7. Multikino Olsztyn
8. Multikino Poznań Malta
9. Multikino Poznań Stary Browar
10. Multikino Sopot
11. Multikino Szczecin
12. Multikino Warszawa Młociny
13. Multikino Warszawa Ursynów
14. Multikino Warszawa Złote Tarasy
15. Multikino Włocławek
16. Multikino Wrocław Pasaż Grunwaldzki
17. Multikino Zabrze
Przedstawienia wyświetlane są z polskimi napisami.