Xabier Anduaga na rozpoczęcie sezonu w Teatrze Wielkim w Łodzi

0

Mimo że nie wszystkie teatry operowe w Polsce ogłosiły jeszcze repertuar na nowy sezon artystyczny, trudno im będzie przebić ofertę, jaką przygotował na rozpoczęcie sezonu Teatr Wielki w Łodzi.

8 września na placu Dąbrowskiego odbędzie się bezpłatny koncert „Opera Łódź Opener”, w którym zaśpiewają znakomite mezzosopranistki Małgorzata Walewska i Aleksandra Opała, a także tenor Krystian Ochman. Artyści wykonają utwory z kręgu muzyki iberoamerykańskiej, a towarzyszyć im będą Mario Stefano Pietrodarchi na akordeonie oraz chór i orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod batutą Marty Kluczyńskiej.

10 września na scenie teatru wystąpi z kolei ekscytujący hiszpański tenor Xabier Anduaga oraz gwiazda zespołu łódzkiej opery Joanna Woś. Orkiestrę poprowadzi dyrektor artystyczny Rafał Janiak.

Xabier Anduaga ma dopiero 28 lat, a za sobą entuzjastycznie przyjęty debiut w Metropolitan Opera u boku Aleksandry Kurzak w „Napoju miłosnym” Donizettiego, występy m.in. w Royal Opera House i Gran Teatre del Liceu w „Don Pasquale” Donizettiego, ABAO Bilbao Opera („I puritani” Belliniego oraz „Così fan tutte” Mozarta), Teatro Real („Lakmé” Delibes’a oraz „La sonnambula” Belliniego), Teatro di San Carlo („Cyrulik sewilski” Rossiniego i „I puritani” Belliniego), Opera Las Palmas („Łucja z Lammermoor” Donizettiego), Teatro Colón („Anna Bolena” Donizettego).

Pochodzi z hiszpańskiego San Sebastian, gdzie studiował w Centro Superior de Música del País Vasco. W 2016 roku doskonalił swoje umiejętności w Accademia Rossiniana w Pesaro i zadebiutował tam w „Il Viaggio a Reims” Rossiniego, co otworzyło przed nim drzwi do świata belcanta. W 2019 roku wygrał prestiżowy konkurs Operalia, zarówno w kategorii ogólnej, jak i w zarzueli. W 2021 roku został laureatem International Opera Award w kategorii „młody śpiewak roku”.

W nadchodzącym sezonie Anduaga zaśpiewa m.in. w „Annie Bolenie” Donizettiego w Deutsche Oper Berlin, „Łucji z Lammermoor” Donizettiego w Royal Opera House i Bayerische Staatsoper, „Traviacie” Verdiego w Teatro San Carlo, „Napoju miłosnym” Donizettiego w Wiener Staatsoper oraz „Rigoletcie” Verdiego w Teatro Real.

O autorze