„Wesele Figara” z Wiener Staatsoper w kinach

0

26 listopada w wybranych kinach będzie można zobaczyć tegoroczną inscenizację „Wesela Figara” Mozarta, którą dla Wiener Staatsoper przygotował Barrie Kosky.

Swoją genialną operę Mozart oparł na napisanej zaledwie dwa lata wcześniej komedii Beaumarchais’go. Utwór ten był we Francji zakazany przez samego Ludwika XVI, a to dlatego, że Beaumarchais głównym bohaterem swej komedii uczynił służącego, a nie pana. Co więcej, służący okazał się od swego chlebodawcy znacznie bystrzejszy i szlachetniejszy. Komedia ta po części przyczyniła się do wybuchu Wielkiej Rewolucji Francuskiej, a tym samym do zgilotynowania właśnie Ludwika XVI. Mozart napisał genialną – zabawną i pełną wzruszających momentów – muzykę.

Spektakl mieni się pięknymi dekoracjami z epoki, z którymi skontrastowane są współczesne, jakby przygotowane przez największych kreatorów mody kostiumy. W obsadzie znaleźli się utalentowani młodzi śpiewacy, tj. Andrè Schuen, Hanna-Elisabeth Müller, Ying Fang, Peter Kellner, Patricia Nolz. Orkiestrą dyryguje Philippe Jordan.

Miejsca & daty seansów: Wesele Figara – Kino Maestro

O autorze