„Werther” z Piotrem Beczałą i „Tosca” z Anną Netrebko zostaną wystawione dla austriackiej telewizji

0

Ogólnokrajowy lockdown w Austrii ma trwa do 6 grudnia, jednak Wiener Staatsoper przygotowuje się na ewentualność przedłużenia obostrzeń dotyczących funkcjonowania instytucji kulturalnych.

We współpracy ze stacją telewizyjną ORF zrealizowane zostaną nagrania pięciu spektakli, które w przypadku dalszego obowiązywania restrykcji, wystawione będą bez publiczności i zaprezentowane w telewizji. Jeśli po 6 grudnia widzowie będą mogli wrócić do teatrów, repertuar Wiener Staatsoper zostanie w nieznaczny sposób zmodyfikowany, by umożliwić finalizację projektu z ORF.

Wieczór baletowy „Mahler, live” będzie transmitowany na żywo w ARTE CONCERT już 4 grudnia o godz. 20.15, a długo oczekiwana „4” (muzyka: IV Symfonia G-dur Gustava Mahlera) w choreografii Martina Schläpfera zostanie wyemitowana w ORF II 8 grudnia o godz. 9.05. Partię sopranu zaśpiewa młoda, zdolna śpiewaczka Slávka Zámečníková, która od początku tego sezonu dołączyła do zespołu Wiener Staatsoper.

10 grudnia po raz pierwszy w Wiedniu zaprezentuje się w jednej ze swoich najważniejszych życiowych ról Piotr Beczała. „Werthera” Masseneta będzie można obejrzeć w ORF III równo miesiąc po nagraniu, 10 stycznia o godz. 20.15. Kolejny wiedeński debiut w roli należy do Anny Netrebko, która u boku męża Yusifa Eyvazova wcieli się w tytułową bohaterkę „Toski” Pucciniego w tradycyjnej, pochodzącej z 1958 roku inscenizacji Margarethe Wallmann. Przedstawienie będzie transmitowane na żywo 13 grudnia o godz. 19.00 w radio Ö1 i o godz. 20.15 w ORF III.

Premiera „Das verratene Meer” Henzego dostępna będzie bezpłatnie 14 grudnia w serwisie streamingowym Wiener Staatsoper, a dzień później będzie można jej posłuchać w radio Ö1.

27 grudnia o godz. 20.15 w ORF III zaplanowana jest transmisja „Kawalera srebrnej róży” Straussa z udziałem Piotra Beczały w roli Śpiewaka i Güntherem Groissböckiem jako Baron Ochs auf Lerchenau.

O autorze