„Tristan i Izolda” Wagnera w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego na rozpoczęcie festiwalu w Monachium

11

Premierą „Tristana i Izoldy” Wagnera otwiera się dziś letni festiwal operowy w Bayerische Staatsoper. Spektakl reżyseruje Krzysztof Warlikowski, który w Monachium zrealizował już kilka bardzo dobrze przyjętych produkcji, m.in. „Salome” Straussa na inaugurację ostatniej edycji festiwalu dwa lata temu. „Salome” znajduje się również w programie tegorocznego wydarzenia, a w tytułowej roli ponownie wystąpi Marlis Petersen.

„Tristan i Izolda” to nie pierwsza styczność reżysera z twórczością Wagnera. W 2008 roku pracował nad „Parsifalem” w Opera Bastille, planuje również przygotować pełen Pierścień Nibelunga w Brukseli.

W Monachium Warlikowski ma do dyspozycji najlepszych solistów. Dla Jonasa Kaufmanna (Tristan), Anji Harteros (Izolda) i Miki Karesa (król Marek) będzie to debiut w roli, a obsadę „Tristana i Izoldy” uzupełniają Wolfgang Koch (Kurwenal) i Okka von der Damerau (Brangien). Kierownictwo muzyczne nad spektaklem sprawuje Kirill Petrenko.

Monachijski festiwal będzie miał w tym roku jeszcze jeden mocny polski akcent związany z Wagnerem. W przedstawieniu „Latającego Holendra” zaplanowanym na 7 lipca wystąpi Tomasz Konieczny, którego warszawska publiczność ma obecnie okazję oklaskiwać jako tytułowego Cardillaca w operze Hindemitha. Konieczny zastąpi Bryna Terfela, który prawdopodobnie zrezygnował z występu z powodu ograniczeń w podróżowaniu.

O autorze