Top 5 operowych propozycji na sylwestra

0

Z powodu ograniczeń w poruszaniu się w noc sylwestrową, wielu z nas spędzi ten wyjątkowy wieczór w domu. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na nudę. W Internecie można znaleźć wiele propozycji dla melomanów, spośród których wybrałam dla Was te transmisje, które sama z przyjemnością obejrzę.

1. „Sylwester z Operą Wrocławską”, Opera Wrocławska

Po udanej serii listopadowych streamingów, Opera Wrocławska zaprasza na spektakl online, w trakcie którego zaprezentowane zostanie połączenie trzech aktów z oper: I akt „Traviaty” Verdiego, I akt od arii Rodolfa i cały II akt transmitowanej wcześniej „Cyganerii” Pucciniego oraz II akt „Napoju miłosnego” Donizettiego. Do udziału w przedstawieniu zaproszono tych samych młodych artystów, którzy wnieśli powiew świeżości do liczącej sobie ponad dwadzieścia lat inscenizacji „Cyganerii”, a swoją sceniczną charyzmą, ogromną wiarygodnością i pięknymi głosami skradli serca wirtualnej publiczności. Adrianę Ferfecką zobaczymy ponownie jako Mimi i będziemy świadkiem jej debiutu w roli Violetty Valéry, Piotr Buszewski wystąpi we wszystkich częściach spektaklu, kolejno jako Alfredo, Rodolfo i Nemorino, a Maria Rozynek-Banaszak zaśpiewa nie tylko partię Musetty, ale również będzie kreować rolę Adiny. Orkiestrę Opery Wrocławskiej poprowadzą Adam Banaszak i Bassem Akiki.

„Sylwester z Operą Wrocławską”, fot. materiały prasowe organizatora

Przedstawienie będzie można obejrzeć w sylwestra i Nowy Rok bezpłatnie na kanale YouTube teatru, a od 2 stycznia za pośrednictwem nowo uruchomionej płatnej platformy VOD.

2. Koncerty znakomitych solistek

„Gala sylwestrowa z Aleksandrą Kurzak”, Narodowe Forum Muzyki

Światowej sławy sopranistka zaśpiewa w swoim rodzinnym mieście w towarzystwie orkiestry West Side Sinfonietta pod batutą Marcina Danilewskiego. W programie koncertu znajdują się m.in. arie z oper „Tosca”, „Rusałka”, „Romeo i Julia” oraz słynny szlagier „Kto me usta całuje, ten śni” z operetki „Giuditta”.

Aleksandra Kurzak, fot. Aldona Kaczmarczyk

Koncert będzie dostępny 31 grudnia o godz. 18.00 na a fanpage’u NFM na Facebooku, na stronie www.nfm.wroclaw.pl i na kanale YouTube NFM.

„Sylwester z Filharmonią Śląską w TVP3 Katowice”, Filharmonia Śląska

O godz. 19.10 TVP3 Katowice wyemituje koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta. W programie polki, uwertury, a także arie operowe i operetkowe, które zaśpiewa Iwona Sobotka.

Iwona Sobotka, fot. M. Heller

„Koncert sylwestrowy NOSPR”, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia

W wykonaniu Ewy Tracz usłyszymy arie m.in. Giacomo Pucciniego, Antonina Dworzaka, Giuseppe Verdiego i Franza Lehara. Orkiestrę poprowadzi Bassem Akiki, a pod jego batutą zabrzmią taneczne kompozycje rodziny Straussów, uwertura do operetki „Orfeusz w piekle” Jacquesa Offenbacha, a także słynne tańce symfoniczne Zoltana Kodály i Antotnina Dworzaka.

Ewa Tracz, fot. Kinga Karpati

Koncert sylwestrowy online dostępny będzie na profilu Facebook, kanale YouTube oraz stronie internetowej NOSPR. Będzie on również retransmitowany na antenie radiowej Dwójki – 1 stycznia 2021 o godz. 18.00.

3. „Sylwester z Operą Śląską”, Opera Śląska

Wzorem wielu wielkich scen, Opera Śląska zdecydowała się na wystawienie w sylwestrową noc „Zemsty nietoperza” Straussa. Szampańskie pożegnanie roku w wykonaniu artystów związanych z bytomskim teatrem będzie można oglądać o godz. 20.30 na antenie TVP3 Katowice oraz na VOD – TVP Stream: https://tiny.pl/7vc1r. Wystąpią: Maciej Komandera (Eisenstein), Anna Wiśniewska-Schoppa (Rozalinda), Maria Rozynek-Banaszak (Adela), Adam Sobierajski (Alfred), Stanisław Kuflyuk (Dr Falke), Piotr Rachocki (Książe Orłowski).

„Zemsta nietoperza” Straussa, Opera Śląska, fot. materiały prasowe organizatora

4. Koncert sylwestrowy, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy

W repertuarze sylwestrowego koncertu znalazły się przebojowe fragmenty m.in. „Zemsty nietoperza” i „Barona cygańskiego” Straussa, arie z „Krainy Uśmiechu” Lehara, „Cyrulika sewilskiego” Rossiniego, „Carmen” Bizeta, „Cyganerii” Pucciniego i „Opowieści Hoffmanaa” Offenbacha. Za pulpitem dyrygenckim stanie Bassem Akiki, a zaśpiewają doskonale znani polskiej publiczności soliści – Joanna Woś, Iryna Zhytyńska, Paweł Skałuba i Szymon Komasa.

Nagranie wyemitowane zostanie na kanale YouTube FP 31 grudnia o godz. 17.00.

5. Taneczny koncert sylwestrowy, Opera Bałtycka

Tegoroczny koncert odbędzie się pod znakiem walca, a do tańca zaprasza dyrygent José Maria Florêncio oraz wyróżniająca się obsada śpiewaków: Alexandra Nowakowski, Rafał Bartmiński, Sławomir Kowalewski i Szymon Mechliński. Artyści zaśpiewają m.in. arie i duety z oper takich jak „Carmen” Bizeta, „Werther” Masseneta, „Romeo i Julia” Gounoda, „Turandot” Pucciniego, „Cyrulik sewilski” Rossiniego, „Eugeniusz Oniegin” Czajkowskiego, „Don Pasquale” Donizettiego.

Transmisja będzie dostępna online o godz. 19.00, a bilety kosztują 30 zł.

O autorze