Tomasz Konieczny zaśpiewa w „Złocie Renu”, „Walkirii” i „Zygfrydzie” na Festiwalu Wagnerowskim w Bayreuth. Transmisja w radiowej Dwójce

0

Premierą nowej produkcji „Parsifala” rozpoczyna się dziś słynny Festiwal Wagnerowski w Bayreuth. Przedstawienie w reżyserii Jay’a Scheiba przygotowane jest w technologii AR (rozszerzonej rzeczywistości) polegającej na nakładaniu w czasie rzeczywistym elementów i przedmiotów świata wirtualnego na świat widzialny. Aby mieć dostęp do pełnej wersji przedstawienia, widzowie wyposażeni zostaną w specjalne okulary. Spektakl wyemitowany będzie 26 lipca za pośrednictwem platformy streamingowej STAGE+, która po raz kolejny jest partnerem festiwalu.

W „Parsifalu” śpiewają Andreas Schager, który zastąpił pierwotnie zapowiadanego Josepha Calleję, debiutujące na Zielonym Wzgórzu Elina Garanca (i od 15.08 Ekaterina Gubanova), Derek Welton, Tobias Kehrer, Georg Zeppenfeld, Jordan Shanahan. Dyryguje Pablo Heras-Casado.

W trakcie festiwalu wystawiona będzie tetralogia „Pierścień Nibelunga” oraz „Tannhäuser”, „Latający Holender” i „Tristan i Izolda”. W trzech częściach „Pierścienia Nibelunga” wystąpi Tomasz Konieczny, który wykona swoją koronną partię Wotana. Dwa spektakle z udziałem Koniecznego transmitowane będą również przez radiową Dwójkę: 26 lipca o godz. 17:45 – „Złoto Renu”, a 27 lipca o godz. 15:45 – „Walkiria”.

Tomasz Konieczny zadebiutował w Bayreuth w 2018 roku partią Friedricha von Telramunda w „Lohengrinie”, którą zaśpiewał również rok później. W 2020 roku z powodu pandemii przepadły mu kontrakty w „Lohengrinie” i „Zmierzchu Bogów” (Gunther).

Od 2021 roku wciela się w rolę Wotana w „Walkirii” (2021-2023), „Zygfrydzie” (2022-2023) i „Złocie Renu” (2023).

Festiwal w Bayreuth jest mekką miłośników muzyki Ryszarda Wagnera od niemal 150 lat. Od 2014 roku kieruje nim Katharina Wagner, prawnuczka kompozytora.

O autorze