Tomasz Konieczny w „Latającym Holendrze” Wagnera w Operze Bałtyckiej

0

„Latający Holender” to jedna z najczęściej wystawianych oper niemieckiego kompozytora okresu romantyzmu Ryszarda Wagnera.

21 lutego 2024 roku na scenie Opery Bałtyckiej odbędzie się premiera operowej superprodukcji, którą widzowie mogli zobaczyć latem ubiegłego roku w Operze Leśnej w Sopocie w ramach Baltic Opera Festival. Kolejne spektakle zaplanowane są na 23 i 24 lutego.

Na scenę Opery Bałtyckiej spektakl przeniesie Barbara Wiśniewska (współodpowiedzialna za reżyserię również podczas Festiwalu). Scenografię, według pomysłu Borisa Kudlički, przygotowała, a teraz dostosowuje do wymogów technicznych gdańskiej sceny, Natalia Kitamikado. Przedstawienie w Operze Bałtyckiej poprowadzi Yaroslav Shemet.

W tytułowej roli wystąpi Tomasz Konieczny, dla którego rola Holendra jest jedną z najważniejszych w repertuarze. Artysta zaprezentował się już jako przeklęty żeglarz na scenach m.in. Metropolitan Opera, Lyric Opera of Chicago, Opéra National de Paris czy Bayerische Staatsoper.

Pozostałe partie zaśpiewają Kinga Krajnik (Senta), Magdalena Pluta (Mary), Szymon Kobyliński (Daland), Dominik Sutowicz (Erik) i Rafał Bartmiński (Sternik).

O autorze