Tomasz Konieczny ranny w trakcie premiery „Walkirii” w Bayreuth

3

Podczas poniedziałkowej premiery „Walkirii” na Festiwalu Wagnerowskim w Bayreuth kontuzji doznał Tomasz Konieczny. Śpiewający partię Wotana bas-baryton po zakończeniu drugiego aktu nie pojawił się już na scenie.

Jak donoszą niemieckie media, w drugim akcie przedstawienia złamało się oparcie fotela będącego elementem scenografii i zraniło śpiewaka. Widzowie nie byli świadomi tego, że zdarzył się wypadek, a Konieczny kontynuował występ do przerwy. „Śpiewak profesjonalnie wytrwał do końca występu, nie dając nic po sobie poznać” podkreśliła agencja dpa.

Przed rozpoczęciem trzeciego aktu spektaklu rzecznik prasowy festiwalu Hubertus Herrmann poinformował o zdarzeniu. Polski śpiewak nie był już w stanie wrócić na scenę i zastąpił go Michael Kupfer-Radecky. Na razie nie wiadomo, czy Konieczny wystąpi w spektaklu „Zygrfryda”, który planowany jest na środę.

Michael Kupfer-Radecky to piąty śpiewak zakontraktowany do roli Wotana w tegorocznej inscenizacji „Pierścienia Nibielungów”. Pierwotnie rola ta powierzona została Güntherowi Groissböckowi, który zrezygnował z niej z dużym wyprzedzeniem. Gdy tuż przed rozpoczęciem prób z powodów osobistych swój udział odwołał John Lundgren, wybór padł na Tomasza Koniecznego („Walkiria” i „Zygfryd”) i Egilsa Silinsa („Złoto Renu”).

O autorze