Tomasz Konieczny, Piotr Beczała, Andrzej Filończyk i „Jawnuta” Moniuszki z nominacjami do tegorocznych operowych Oscarów

0

Znamy pełną listę nominowanych do nagród International Opera Awards, nazywanych również operowymi Oscarami.

Nazwiska śpiewaków, którzy w internetowym głosowaniu rywalizują o nagrodę publiczności ogłoszono już kilka dni temu. Są to Piotr Beczała, Nicholas Brownlee, Freddie De Tommaso, Michael Fabiano, Sally Matthews, Lisette Oropesa, Sondra Radvanovsky i Nadine Sierra. Wyboru można dokonać do 16 października za pośrednictwem strony internetowej Vote | Opera Awards Opera Awards.

Dzisiaj upubliczniono nominacje w pozostałych 15 kategoriach. Wśród nich nie zabrakło również polskich nazwisk. W kategorii śpiewak roku szansę na statuetkę ma Tomasz Konieczny, który został doceniony razem z takimi solistami jak m.in. Luca Salsi, Michael Spyres i Michael Volle.

Wyróżniono po raz kolejny produkcję Teatru Wielkiego w Poznaniu. W 2020 roku w kategorii „dzieło odkryte na nowo” triumfował „Paria” Moniuszki w reżyserii Grahama Vicka, tym razem nagroda może trafić do twórców „Jawnuty” Moniuszki w reżyserii Ilarii Lanzino.

Zauważony został również 29-letni baryton Andrzej Filończyk, nominowany w kategorii „młody artysta roku”. Jego najpoważniejszą przeciwniczką wydaje się być Adriana González, laureatka prestiżowego konkursu Operalia z 2019 roku, w którym wygrana staje się przepustką do międzynarodowej kariery.

W kategorii „najlepszy scenograf” nagrodę może zdobyć Boris Kudlička, wieloletni współpracownik Mariusza Trelińskiego, który przed wakacjami zrealizował ostatnią produkcję w tandemie z dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego-Opery Narodowej („Peter Grimes” Brittena).

Zwycięzców poznamy 9 listopada na uroczystej gali po raz pierwszy organizowanej w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

W ubiegłych latach nagradzani byli m.in. Piotr Beczała, Aleksandra Kurzak, Jakub Józef Orliński, Mariusz Treliński, Waldemar Dąbrowski, Krzysztof Warlikowski, Małgorzata Szczęśniak oraz przywołany wcześniej „Paria” wystawiony w Poznaniu oraz „Goplana” Żeleńskiego zrealizowana w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

Organizatorem konkursu jest czasopismo Opera Magazine, które od lat 50. publikuje aktualności z teatrów operowych i sal koncertowych. Od 2013 roku wydarzenie organizowane było w Londynie, jednak w ubiegłym roku tradycja ta została przerwana, a gala odbyła się w Teatro Real w Madrycie. 

O autorze