„Rigoletto” online na platformie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej

0

Już w najbliższą sobotę, 16 maja (oraz 23 i 30 maja), o godz. 19.00 Teatr Wielki – Opera Narodowa zaprasza na spektakl „Rigoletto”. Przedstawienie będzie można obejrzeć online na platformie streamingowej vod.teatrwielki.pl.

„Rigoletto” Verdiego to klasyka w repertuarze światowej opery. Efektowne dekoracje i piękne kostiumy od lat przyciągają publiczność do Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

Nadchodzące spektakle online z pewnością zachwycą m.in. fanów opery w klasycznym wydaniu. Reżyser Gilberto Deflo stworzył tradycyjną, a zarazem magiczną inscenizację, którą wyróżnia mistrzowska dbałość o detale. Niezwykła scenografia to dzieło Ezio Frigerio, a za fantastyczne kostiumy odpowiadała Franca Squarciapino.

Prapremiera opery Rigoletto miała miejsce w weneckim Gran Teatro La Fenice w 1851 roku. Początkowo Verdi zatytułował spektakl „Klątwa”. To barwna i pełna romantycznego dramatyzmu historia błazna, jego córki Gildy oraz księcia Mantui. Pierwowzorem libretta był dramat Victora Hugo „Król się bawi”.

Tytułową rolę wykonał Jorge Lagunes, z kolei partię księcia Mantui Ho-Yoon Chung. W rolę Gildy wcieliła się natomiast Aleksandra Kubas – Kruk. Orkiestrę Teatru Wielkiego Opery Narodowej poprowadził maestro Patrick Fournillier.

Obsada:

Książę Mantui – Ho-Yoon Chung
Rigoletto – Jorge Lagunes
Gilda – Aleksandra Kubas-Kruk
Sparafucile – Łukasz Konieczny
Maddalena – Anna Bernacka
Hrabia Monterone – Iurie Maimescu
Marullo – Sławomir Kowalewski
Borsa – Krzysztof Szmyt
Hrabia Ceprano – Jasin Rammal-Rykała
Hrabina Ceprano – Bożena Bujnicka
Giovanna – Elżbieta Wróblewska
Paź – Magdalena Freino
Dowódca straży – Paweł Trojak,

a także Orkiestra i Chór Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz zespół Polskiego Baletu Narodowego i statyści.

O autorze