Anthony Hopkins jako Georg Friedrich Händel w biograficznym filmie o kompozytorze

0

Dwukrotny zdobywca Oscara Anthony Hopkins wcieli się w rolę Georga Friedricha Händla w biograficznym filmie „Król Covent Carden”. Fabuła koncentruje się na okresie, w którym kompozytor stworzył słynne oratorium „Mesjasz”. Trzyczęściowe dzieło o życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa powstało latem 1741 roku, w ledwie 24 dni.

Georg Friedrich Händel to muzyczna gwiazda epoki baroku. Pozostawił po sobie niezwykle bogaty dorobek, w tym około 40 oper. Oratorium Mesjasz jest jego najbardziej rozpoznawalnym dziełem, a najsłynniejszym fragmentem tego utworu jest chór Hallelujah.

Zanim Anthony Hopkins został wybitnym aktorem, próbował swoich sil jako muzyk. W wieku sześciu lat rozpoczął swoją przygodę z nauką gry na fortepianie, studiował także na Royal Welsh College of Music and Drama w Cardiff. W 1999 roku przekazał uczelni darowiznę w wysokości 2,3 mln funtów na renowację jednego z budynków. Anthony Hopkins Centre mieści dziś teatr studyjny, sale do ćwiczeń muzycznych i profesjonalne studio nagrań.

W 2011 roku holenderski skrzypek i dyrygent André Rieu nagrał walc „And The Waltz Goes On” skomponowany przez Hopkinsa w wieku zaledwie 19 lat. Rieu premierowo wykonał go ze swoją orkiestrą w Wiedniu w obecności aktora, który zasiadł wśród publiczności. Rok później Hopkins wydał swój własny album z muzyką klasyczną, który zatytułował „Composer”. Zamieszczone na nim utwory wykonała City of Birmingham Symphony Orchestra. W 2019 roku Hopkins zagrał na fortepianie w filmie „Dwaj papieże”, w którym kreował rolę Benedykta XVI.

Premiera filmu „Król Covent Garden” planowana jest późną jesienią 2025 roku. Obraz wyreżyseruje Andrew Levitas („Kołysanka”, „Minamata”).

O autorze