Piotr Beczała zaśpiewa w finałowym koncercie Festiwalu w Łańcucie

4

Filharmonia Podkarpacka ogłosiła program 58. edycji Festiwalu Muzycznego w Łańcucie. Impreza potrwa od 11 do 26 maja, a jej największą atrakcją będzie występ znakomitego tenora Piotra Beczały.

Z powodu szeroko zakrojonych prac remontowych na terenie łańcuckiego zamku, w tym roku zrezygnowano z organizacji koncertów plenerowych na inaugurację festiwalu, które odbywały się w tym miejscu. Zamiast tego festiwal rozpocznie się koncertem w sali balowej dawnej posiadłości Lubomirskich i Potockich, gdzie zaśpiewa znany angielski zespół wokalny The King’s Singers.

Jedyny koncert na świeżym powietrzu odbędzie się pod koniec festiwalu (24.05) na dziedzińcu Zamku w Krasiczynie. W uroczystej gali wystąpią artyści będący laureatami Międzynarodowego Konkursu Wokalnego imienia Stanisława Moniuszki: Katarzyna Oleś-Blacha, Urszula Kryger, Rafał Bartmiński, Adam Zdunikowski, Marcin Bronikowski, a także zwycięzca tegorocznej edycji wokalnych zmagań młodych śpiewaków.

18 maja publiczność będzie mogła oklaskiwać cenionego na całym świecie polskiego pianistę – Krzysztofa Jabłońskiego, który zagra muzykę m.in. Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki. Tego samego dnia zaplanowany jest koncert poświęcony pamięci Krzysztofa Komedy, w związku z przypadającą na kwiecień 50. rocznicą śmierci kompozytora.

W programie festiwalu znalazł się również spektakl baletowy – 19 maja zaprezentowane zostanie „Jezioro łabędzie” Piotra Czajkowskiego w wykonaniu artystów Opery Lwowskiej. Z kolei 25 maja w bazylice oo. Bernardynów w Leżajsku zabrzmi arcydzieło muzyki dawnej – monumentalna msza h-moll Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, Chóru Narodowego Forum Muzyki oraz solistów.

26 maja w Filharmonii Podkarpackiej pojawi się Piotr Beczała – należący do ścisłej światowej czołówki tenor, którego występów oczekują melomani na po obu stronach Atlantyku. Artyście towarzyszyć będzie orkiestra Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod batutą Wojciecha Rajskiego, a na program koncertu składają się najpiękniejsze arie St. Moniuszki, G. Bizeta, G. Verdiego, G. Pucciniego.

Bilety na festiwalowe wydarzenia w cenie 20-100 zł będą dostępne od 12 marca. Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://festiwallancut.pl/

O autorze