Piotr Beczała w „Carmen” Bizeta w Londynie. Transmisja w kinach

1

Po serii spektakli na początku tego roku w nowojorskiej Metropolitan Opera, Aigul Akhmetshina i Piotr Beczała ponownie spotykają się na scenie w „Carmen” Bizeta, tym razem w nowej produkcji Royal Opera House. Premiera już dzisiaj, przedstawienie 1 maja transmitowane będzie w sieci kin Helios, z retransmisja dostępna będzie 5 maja w Multikinach.

Nową „Carmen” reżyseruje Damiano Michieletto, za pulpitem dyrygenckim stanie Antonello Manacorda. W obsadzie znaleźli się: Aigul Akhmetshina (Carmen), Piotr Beczała (Don José), Olga Kulchynska (Micaëla), Kostas Smoriginas (Escamillo), Grisha Martirosyan (Moralès), Blaise Malaba (Zuniga), Sarah Dufresne (Frasquita), Gabrielė Kupšytė (Mercédès).

Spektakle w premierowej obsadzie zaplanowane są na 5, 8, 11, 14, 16, 23, 26 kwietnia i 1, 5 maja.

„Rola Don Joségo jest dla mnie stosunkowo nowa. Debiutowałem w niej w Wiedniu w 2018 roku. Była to zacna, wieloletnia inscenizacja Franca Zeffirellego. Miałem przyjemność występować w kostiumach Placida Dominga” – mówił Piotr Beczała w wywiadzie dla Polskiego Radia w styczniu tego roku.

Polski tenor wystąpił jako Don José w Wiedniu także w nowej produkcji w reżyserii Calixto Bieito (w trakcie pandemii w premierowym spektaklu transmitowanym online bez udziału publiczności oraz we wznowieniu w 2022 roku), a w kolejnym sezonie powróci do tej roli w Bayerische Staatsoper.

Po zakończeniu londyńskich przestawień Beczała zaśpiewa w „Fauście” Gounoda w Wiener Staatsoper, a w czerwcu wystąpi w „Krainie uśmiechu” Léhara w Opernhaus Zürich. 10 sierpnia artysta wcielać się będzie z kolei w Radamesa w „Aidzie” Verdiego na festiwalu Arena di Verona.

O autorze