Piotr Beczała laureatem Nagrody Mediów Publicznych

0

Piotr Beczała został w poniedziałek laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka za – jak zaznaczono w laudacji – „nieustanną promocję polskiej kultury na najsłynniejszych scenach operowych całego świata, naturalną muzykalność, przepiękny tenor liryczny i bohaterski oraz wszechstronny repertuar”.

Tomasz Radziwonowicz podczas gali przyznania nagród podkreślił, że Beczała jest „obdarzony niepowtarzalnym głosem o niezwykle pięknej barwie i sile ekspresji; jego interpretacje odznaczają się szczerością przekazu i naturalną muzykalnością”. „Jego repertuar jest wszechstronny – oprócz licznych ról operowych artysta chętnie odnajduje się w dziełach oratoryjno-kantatowych, nie stroniąc od muzyki kameralnej i pieśni” – zaznaczył mówca.

W kategorii Muzyka nominowani byli również Łukasz Borowicz, Stan Borys, Zbigniew Namysłowski i Grzegorz Markowski.

Nagroda Mediów Publicznych przyznawana jest przez trzy instytucje publiczne – Polskie Radio wyłania zwycięzcę w kategorii Muzyka, Telewizja Polska – w kategorii Obraz, a Polska Agencja Prasowa decyduje o wyborze laureata w kategorii Słowo. Po raz pierwszy twórców wyróżniono w ten sposób w 2008 r. – po raz drugi dopiero w roku ubiegłym.

Uhonorowani artyści otrzymują statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. zł.

Uroczystość wręczenia nagród będzie można obejrzeć na antenie TVP1 i TVP Polonia jeszcze dziś o godz. 22.45. Galę można śledzić również w Programie 2 Polskiego Radia.

O autorze