Piotr Beczała, Corinne Winters i Tomasz Konieczny w koncertowej wersji „Halki” w Madrycie

0

9 i 11 listopada po raz pierwszy w Hiszpanii zabrzmi „Halka” Moniuszki. Na zaprezentowanie opery w wersji koncertowej zdecydował się Teatro Real. W roli Jontka wystąpi Piotr Beczała, którego madrycka publiczność dobrze zna z roli Radamesa w „Aidzie” Verdiego czy tytułowego Fausta w operze Gounoda.

Jak można przeczytać w serwisie Scherzo, wystawienie opery w wersji koncertowej staje się coraz bardziej popularnym sposobem na przedstawienie mało znanych tytułów, bez dodatkowych kosztów związanych z przygotowaniem inscenizacji.

Nie oszczędzano natomiast na obsadzie. Poza Piotrem Beczałą, który zaliczany jest do czołówki światowej wokalistyki, zaśpiewają również znakomici soliści – Corinne Winters (Halka) oraz Tomasz Konieczny (Janusz). Cała trójka występowała w „Halce” przygotowanej przez Mariusza Trelińskiego, która pokazywana była zarówno w Theater an der Wien, jak i Teatrze Wielkim – Operze Narodowej (w Warszawie w częściowo zmienionej obsadzie).

Na scenie pojawią się Tomasz Kumiega (Dziemba), Maxim Kuzmin-Karavaev (Stolnik), Olga Syniakova (Zofia) i Javier Povedano (Dudziarz).

Za kierownictwo muzyczne w wiedeńskich i warszawskich spektaklach „Halki” odpowiadał Łukasz Borowicz, który poprowadzi orkiestrę również w Madrycie.

O autorze