„Manru” z Opery Narodowej na OperaVision

4

Już dziś o godz. 19.00 na platformie streamingowej OperaVision będzie można obejrzeć retransmisję spektaklu „Manru” Ignacego Paderewskiego, zarejestrowanego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej: https://operavision.eu/en/library/performances/operas/manru

„Manru” w reżyserii Marka Weissa to premiera otwierająca sezon 2018/2019 w Operze Narodowej, która odbyła się 12 października zeszłego roku. Jest to jedyne sceniczne dzieło Paderewskiego, które tworzył przez 8 lat zajmując się głównie karierą wielbionego i uznawanego na całym świecie pianisty. Na fali popularności kompozytora przed ponad stu laty opera ta jako jedyny polski utwór wystawiona została w nowojorskiej Metropolitan Opera.

Okazją do przypomnienia tego rzadko goszczącego na afiszach teatrów dzieła stanowiły obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W muzyce Paderewskiego pobrzmiewa fascynacja dramatami muzycznymi Wagnera i operami Pucciniego, lecz nie brakuje w niej również elementów folklorystycznych – motywów góralskich i cygańskich.  Piękne partie solistyczne przeplatają się tu z bogatymi chórami i wspaniałym solo skrzypiec.

Realizatorzy przedstawienia umiejętnie przenieśli czas akcji w czasy niemal współczesne i w sposób interesujący zaprezentowali historię miłości pokonanej przez konwenanse, ból odrzucenia i poszukiwanie własnej tożsamości.

OperaVision to międzynarodowy projekt, którego celem jest streaming wybranych spektakli operowych ze stowarzyszonych teatrów. Przedstawienie będzie dostępne na stronie internetowej https://operavision.eu przez 6 najbliższych miesięcy, tj. do 18 lipca.

Reżyseria: Marek Weiss
Dyrygent: Grzegorz Nowak

Obsada:

Manru – Peter Berger
Ulana – Ewa Tracz
Urok – Mikołaj Zalasiński
Jadwiga – Anna Lubańska
Aza – Monika Ledzion-Porczyńska
Jagu – Łukasz Goliński
Oros – Dariusz Machej

O autorze