Gabriela Legun debiutuje w Komische Oper Berlin

0

30 listopada partię Paminy w „Czarodziejskim flecie” Mozarta w Komische Oper Berlin zaśpiewa Gabriela Legun. Artystka zastąpi Nadję Mchantaf i zadebiutuje tego wieczoru na deskach teatru, w którym powstała słynna produkcja Barriego Kosky’ego.

Premiera tej inscenizacji „Czarodziejskiego fletu” odbyła się w berlińskiej Komische Oper w 2012 roku. Spektakl od początku cieszył się ogromnym zainteresowaniem publiczności i szybko trafił również na inne operowe sceny, m.in. w Barcelonie, Paryżu, Los Angeles, Madrycie. Od 2016 roku przedstawienie znajduje się także w repertuarze Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

Gabriela Legun wystąpiła po raz pierwszy na scenie Opery Narodowej w 2022 roku wcielając się w rolę Paminy w utrzymanym w filmowej konwencji spektaklu Kosky’ego. W tej samej produkcji można było ją zobaczyć wiosną bieżącego roku w Teatro Regio Torino.

27-letnia sopranistka wcielała się ponadto w Operze Narodowej w rolę Hanny w „Strasznym dworze” Moniuszki i Mimi w „Cyganerii” Pucciniego, występowała również jako Donna Anna w „Don Giovannim” Mozarta i Micaëla w „Carmen” Bizeta w Operze Wrocławskiej. Artystka jest solistką Opery Śląskiej, gdzie zaśpiewała m.in. w „Łucji z Lammermoor” Donizettiego, „Napoju miłosnym” Donizettiego, czy „Jaskółce” Pucciniego.

Śpiewaczka jest laureatką Nagrody dla Najlepszego Głosu Kobiecego podczas Concorso Lirico Internazionale w Portofino (2021). Wcześniej uhonorowana została Nagrodą dla Najlepszej Śpiewaczki Operowej podczas gali Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury (2020), otrzymała także 1. nagrodą w Konkursie Wokalnym im. Ady Sari (2019).

O autorze