„Disco polo jest granicą, której przekroczyć nie można”. Koncert Zenka w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza odwołany

4

Poznaniacy nie będą jednak mogli świętować zakończenia karnawału przy przebojach zespołu Akcent, którego liderem jest Zenek Martyniuk. Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, koncert zaplanowany na 20 lutego w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza nie odbędzie się. Przeciwko organizacji występu gwiazdy disco-polo w sali, w której regularnie koncertuje Filharmonia Poznańska i odbywa się w niej Konkurs Wieniawskiego, protestowali związani z poznańskim środowiskiem muzycy.

Aula UAM jest budynkiem Akademii Królewskiej, gdzie nawet w trakcie zaborów Polacy mogli studiować. To jest uniwersytet, sala, w której odbywa się jeden z najważniejszych konkursów skrzypcowych, tu immatrykuluje się studentów, wręcza doktoraty, przyjmuje prezydentów i Güntera Grassa. Rola kulturotwórcza tego miejsca jest nie do opisania. Koncert disco polo w tym miejscu jest po prostu niedorzeczny” – wypowiadał się na łamach GW jeden z artystów. Swój sprzeciw wyrazili także członkowie Młodzieżowej Rady Miasta Poznania.

Uczelnia broniła wówczas swojej decyzji tłumacząc, że sala jest wynajmowana różnym agencjom artystycznym i to one odpowiadają za poziom wydarzenia. Z aktualnie pozyskanych przez GW informacji wynika, że agencja ostatecznie nie podpisała umowy na wynajęcie sali i wycofała się z organizacji koncertu.

Sprawę postanowił skomentować na sesji Rady Miasta radny Michał Grześ (PIS), który stanął po stronie wykonawców disco-polo: „To nic, że odbywają się tam różne koncerty muzyki rozrywkowej, lepszych bądź gorszych artystów. Ale koncert disco polo to już granica, której przekroczyć nie można. Według oponentów aula to miejsce święte. Czy rzeczywiście? Akademia Królewska, a tak nazywała się instytucja, na potrzeby której aula powstała, za czasów pruskich nie służyła do podkreślania polskości naszych ziem. W czasie II wojny światowej aula była ulubionym miejscem posiedzeń NSDAP, ze zbrodniarzem wojennym Greiserem na czele. Za komuny była miejscem zjazdów PZPR, Frontu Jedności Narodu i nasiadówek Milicji Obywatelskiej

Czytaj również: Zenek powraca do sal koncertowych (operalovers.pl)

O autorze