Zenek powraca do sal koncertowych

2

Król disco-polo ponownie zaśpiewa w sali, w której zazwyczaj odbywają się koncerty muzyki klasycznej. W 2019 roku Zenek Martyniuk świętował swój benefis na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej, a na początku 2021 roku dał koncert walentynkowy w Teatrze Wielkim w Łodzi. Tym razem rytmy przebojów disco-polo rozbrzmiewać będą w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w której jeszcze niedawno odbywał się Konkurs Wieniawskiego.

Zaplanowany na 20 lutego 2023 roku koncert zorganizowano z okazji zakończenia karnawału. Ostatki będzie można świętować z zespołem Akcent, którego Zenek jest liderem.

Aula UAM jest budynkiem Akademii Królewskiej, gdzie nawet w trakcie zaborów Polacy mogli studiować. To jest uniwersytet, sala, w której odbywa się jeden z najważniejszych konkursów skrzypcowych, tu immatrykuluje się studentów, wręcza doktoraty, przyjmuje prezydentów i Güntera Grassa. Rola kulturotwórcza tego miejsca jest nie do opisania. Koncert disco polo w tym miejscu jest po prostu niedorzeczny” – wypowiedział się anonimowo na łamach poznańskiej „Gazety Wyborczej” jeden z występujących w sali muzyków i zapowiedział wystosowanie do rektora UAM listu protestacyjnego.

Dziennikarze „Gazety Wyborczej” zwrócili się o komentarz w tej sprawie do rzecznika prasowego UAM. „Uniwersytet wynajmuje aulę na zasadach komercyjnych wielu agencjom artystycznym, które zapraszają różnych artystów i to one biorą na siebie odpowiedzialność za poziom artystyczny koncertu” – powiedziała Małgorzata Rybczyńska „Uniwersytet stara się wyjść naprzeciw potrzebom społecznym, udostępniając aulę na różne publiczne wydarzenia” – dodaje rzeczniczka.

O autorze