Corinne Winters, Piotr Beczała i Tomasz Konieczny w „Halce” Moniuszki oraz „Pasażerka” Wajnberga – nowy sezon w Teatro Real w Madrycie

0

Madrycki Teatro Real zdecydował się w przyszłym sezonie sięgnąć po dwie opery polskich kompozytorów – „Halkę” Moniuszki oraz „Pasażerkę” Wajnberga.

Koncertowa wersja „Halki” wykonana zostanie dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza. Opera Moniuszki zabrzmi dwukrotnie – 9 i 11 listopada. Kierownictwo muzyczne nad projektem sprawuje Łukasz Borowicz, który przygotował premierę „Halki” w Theater an der Wien w 2019 roku. Obsada również w dużej mierze pokrywa się z przedstawieniem prezentowanym w Wiedniu – główne partie zaśpiewają Corinne Winters (Halka), Piotr Beczała (Jontek) oraz Tomasz Konieczny (Janusz). Partnerować im będą Maxim Kuzmin-Karavaev (Stolnik), Tomasz Kumiega (Dziemba), Olga Syniakova (Zosia) i Javier Povedano (Dudziarz).

„Pasażerka” Wajnberga to spektakl w reżyserii Davida Pountney’a, który przygotował sceniczne prawykonanie tego utworu na Festiwalu w Bregencji w 2010 roku. Od tego momentu „Pasażerka” w jego inscenizacji gościła na scenach Warszawy, Londynu, Houston, Nowego Jorku, Chicago i Tel Avivu. W Izraelu operę wystawiono w 2019 roku w przeddzień Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu, który przypadał na 1 i 2 maja.

Wajnberg napisał „Pasażerkę” w 1968 roku, a jej libretto oparte jest o wspomnienia Zofii Posmysz z obozu w Auschwitz. Opera opowiada o spotkaniu ofiary obozu Auschwitz-Birkenau Marty z byłą strażniczką SS w Auschwitz – Lisą. Dzieło Wajnberga po raz pierwszy wykonano w wersji koncertowej w 2006 roku w Moskwie, dekadę po śmierci kompozytora.

W Madrycie orkiestrę poprowadzi Mirga Gražinytè-Tyla, a w obsadzie znajdują się: Amanda Majeski (Marta), Daveda Karanas (Lisa), Gyula Orendt (Tadeusz), Nikolai Schukoff, (Walter), Anna Gorbachyova (Katia), Lidia Vinyes-Curtis (Krystyna), Marta Fontanals-Simmons (Vlasta), Nadezhda Karyazina (Hannah), Helen Field (Stara), Liuba Sokolova (Bronka). Spektakle zaplanowane są w terminie od 1 do 24 marca 2024.

O autorze