Bal w Operze Wiedeńskiej

2

20 lutego 2020 roku odbędzie się 64. Bal w Operze Wiedeńskiej. To najważniejsze wydarzenie w bogatym kalendarium wiedeńskich balów, których w ciągu roku odbywa się ponad czterysta pięćdziesiąt. Tradycyjny sezon balowy rozpoczyna sylwestrowy bal cesarski (Kaiserball) w Hofburgu, jednak za najbardziej prestiżowy i elegancki uchodzi właśnie Bal w Operze (Opernball), w którym bierze udział wielu znanych przedstawicieli świata polityki, biznesu, sportu i branży rozrywkowej.

Kiedy po poniedziałkowym przedstawieniu baletowym usunięto już wszystkie dekoracje, widownia i scena zostały przekształcone w dużą salę balową, a Opera Wiedeńska zmieniła się w miejsce najbardziej prestiżowego wydarzenia balowego w całej Austrii – Balu w Operze Wiedeńskiej. Wieczór ten, często nazywany „kulminacyjnym punktem sezonu balowego”, odbędzie się w tym roku w czwartek, 20 lutego 2020 roku po raz 64. po II wojnie światowej, po raz czwarty pod kierownictwem organizacyjnym Marii Großbauer, a jednocześnie po raz dziesiąty i ostatni pod kierownictwem dyrektora Opery Wiedeńskiej Dominique’a Meyera.

W programie artystycznego otwarcia przygotowanym przez dyrektora opery, ponownie wezmą udział najwyższej klasy goście. Po raz drugi na Balu w Operze Wiedeńskiej wystąpi rosyjska sopranistka Aida Garifullina oraz – po raz pierwszy na otwarciu balu – znakomity polski tenor, Piotr Beczała. Zaprezentuje się również Orkiestra Opery Wiedeńskiej pod dyrekcją Jamesa Conlona i Wiedeński Balet Państwowy pod dyrekcją Manuela Legrisa.

W tym roku konserwatywna tradycja została złamana i po raz pierwszy w jednej parze zatańczy para jednopłciowa. Nowością jest także to, że debiutantki i debiutanci podczas pierwszego tańca będą również śpiewać.

Bilet na bal kosztuje w tym roku 315,- Euro. Przyjemność zasiadania w loży jest zdecydowanie droższa – cena waha się między 13.300,- a 23.600,- Euro. Wstęp dla gości balu w odpowiednich strojach – panie obowiązkowo w sukniach wieczorowych do podłogi, panowie w czarnych frakach. Bal w Operze Wiedeńskiej rozpoczyna się o 20.40, a wieczór balowy tradycyjnie kończy się o 5.00 nad ranem z „Brüderlein fein” w sali balowej o długości 50 metrów.

Tym, którzy z różnych względów nie będą uczestniczyć w balu, pozostaje ponad trzygodzinna transmisja na żywo w austriackiej telewizji ORF II lub w Internecie.

Źródło: Eurocomm-PR, fanpage ambasady Austrii w Warszawie.

O autorze