Adam Banaszak nowym kierownikiem muzycznym Orkiestry Musicae Antiquae Collegium Varsoviense

0

Adam Banaszak dołączył do zespołu Warszawskiej Opery Kameralnej jako kierownik muzyczny Orkiestry Musicae Antiquae Collegium Varsoviense (MACV). Pierwszą premierą, którą poprowadzi w WOK, będzie „Juliusz Cezar” Händla.

Do końca ubiegłego roku artysta związany był z Operą Wrocławską jako kierownik muzyczny, wcześniej pełnił również funkcję dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego w Łodzi. Prowadził także spektakle m.in. w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, Operze Krakowskiej, Operze Śląskiej w Bytomiu, Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, Operze Nova w Bydgoszczy. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej we Wrocławiu. 

„Jestem przekonany, że moje doświadczenie w prowadzeniu tak wymagających dramaturgicznie dzieł jak np. „Don Carlos”, „Tosca” czy „Faust” w połączeniu z szacunkiem do wykonawstwa na instrumentach historycznych może dać ekscytujący efekt. W minionym tylko roku dyrygowałem szereg spektakli W.A. Mozarta takich jak: „Wesele Figara”, „Czarodziejski flet” czy „Cosi fan tutte”. Wykonania „Don Giovanniego”, które poprowadziłem w Warszawskiej Operze Kameralnej  pokazały mi zespół na bardzo wysokim poziomie, ambitny, z którym mówimy tym samym językiem muzycznym. Wierzę, że nadchodzące lata będą bodźcem do ważnej i silnej działalności operowej, koncertowej i nagraniowej twórczo rozwijając tradycję i historię Warszawskiej Opery Kameralnej. Powierzenie mi funkcji kierownika muzycznego orkiestry Musicae Antiquae Collegium Varsoviense daje szansę na otwarcie na nowe interpretacje, poszerzenie historycznego repertuaru oraz utwierdzenie tożsamości i poziomu zespołu także na arenie międzynarodowej” – mówi Adam Banaszak.

O autorze