Jakub Józef Orliński w Krakowie w cyklu ICE Classic

9

Już w sobotę w Centrum Kongeresowym ICE Kraków wystąpi słynny kontratenor Jakub Józef Orliński, na którego w ciągu kilku ostatnich sezonów spadł deszcz nagród i zaszczytów – wyróżniony został m.in. „Paszportem Polityki”, nagrodami OPUS KLASSIK, magazynu „The Gramophone”, a ostatnio także International Opera Awards. W Krakowie artysta zaśpiewa dwukrotnie w ciągu jednego dnia – o godz. 17.00 oraz o godz. 20.00.

Jakub Józef Orliński zbiera znakomite recenzje i występuje na najlepszych scenach całego świata. Polski kontratenor z łatwością łączy świat muzyki poważnej z popkulturą: tańczy breakdance, trafił na okładkę magazynu „Vogue”, zaś „The New Yorker” zatytułował poświęcony mu artykuł „A Millennial Countertenor’s Pop-Star Appeal”. „New York Times” napisał o nim: „Jakub Józef Orliński połączył piękno brzmienia z niespotykaną harmonią barwy i błyskotliwości w całej skali”. W 2019 został wyróżniony nagrodami: Gramophone Classical Music Award oraz OPUS KLASSIK. Jesień 2018 roku przyniosła premierę jego debiutanckiego solowego albumu „Anima sacra”. W listopadzie 2019 roku ukazał się kolejny: „Facce d’amore”, uhonorowany niedawno prestiżową International Opera Award za rok 2020 w kategorii „najlepsza płyta solowa”. W październiku tego roku ukazać się ma kolejny krążek artysty, zatytułowany “Anima Aeterna”.

Podczas koncertu artysta zaprezentuje program pochodzący z ostatniego albumu „Facce d’amore”, na który złoży się wybór arii m.in. Cavallego, Haendla, Bononciniego czy Contiego. Polskiemu śpiewakowi towarzyszyć będzie specjalizujący się w wykonawstwie dawnych oper zespół Il Pomo d’Oro, z którym chętnie współpracują także inni wybitni kontratenorzy: Franco Fagioli, Max Emanuel Cencic i Xavier Sabata. Krakowski występ będzie pierwszym wspólnym koncertem Il Pomo d’Oro i Jakuba Józefa Orlińskiego w Polsce, a co za tym idzie również pierwszą prezentacją repertuaru z płyty „Facce d’Amore” w naszym kraju.

Koncert jest częścią cyklu „ICE Classic” w ramach którego zaproszenie do Krakowa przyjęli m.in. Aleksandra Kurzak, Edita Gruberova, Diana Damrau, Elina Garanca, Phillipe Jaroussky, Anne-Sophie Mutter, Isabelle Faust. Wydarzenie było zaplanowane pierwotnie na połowę grudnia 2020 roku, ale z powodu sytuacji epidemicznej zostało odwołane.

O autorze