Piotr Beczała w „Rusałce” w Pradze

4

18 i 20 lutego w Teatrze Narodowym w Pradze wystąpi Piotr Beczała. Najsłynniejszy polski tenor będzie kreować rolę Księcia we wznowieniu inscenizacji „Rusałki” Antonina Dvoraka w reżyserii Jiri Hermana. Jest to jedna z najlepszych ról w dorobku Polaka, który wykonywał ją wielokrotnie, między innymi u boku Renee Fleming w bajkowej produkcji nowojorskiej Metropolitan Opera w 2014 roku. W Pradze w tytułowej roli wystąpi czeska sopranistka Dana Buresova, a orkiestrę Teatru Narodowego poprowadzi uznany dyrygent Łukasz Borowicz.

Piotr Beczała jako Książe w "Rusałce". The Metropolitan Opera, 2014 r.

Piotr Beczała jako Książe w „Rusałce”. The Metropolitan Opera, 2014 r.

„Rusałka” to najbardziej znane i wystawiane na wielu światowych scenach dzieło czeskiego kompozytora. Swoją popularność zawdzięcza zarówno przepięknej, przesiąkniętej folklorem muzyce, jak i romantycznej historii nimfy zakochanej w Księciu i gotowej za tę miłość poświęcić swoje życie. Libretto autorstwa Jaroslava Kvapila oparte jest na na baśniach Karela J. Erbena i Boženy Němcovéj, a także nawiązuje do „Małej Syrenki” Hansa Christiana Andersena oraz „Ondyny” Friedricha de la Motte Fouquéa. Opera wystawiona została po raz pierwszy w 1901 roku w Pradze, a premiera aktualnej produkcji odbyła się w 2009 roku.

„Rusałka” to jednak nie jedyna ciekawa pozycja w repertuarze praskiego teatru. W ostatni weekend miała miejsce premiera jednego z najbardziej popularnych tytułów operowych –  „Toski” Giacomo Pucciniego, realizowanej przez znanego francuskiego reżysera Arnaud Bernarda. W rolach głównych występują Barbara Haveman i Anda-Louise Bogza (Tosca), Peter Berger i Valter Borin (Mario Cavaradossi) oraz Francesco Landolfiniho i Jiří Sulženko (Scarpia). O nowej inscenizacji reżyser mówi: „Chciałem zrealizować spektakl z poszanowaniem wizji Pucciniego. „Tosca” to thiller, w którym wątek kryminalny miesza się z elementami psychologiczno-emocjonalnymi. W przedstawieniu wzmocniłem postać Scarpii i poprzez ten zabieg chciałem pokazać uczucia i reakcje, które wywołuje życie w poczuciu ciągłego strachu przed aparatem państwowym i prześladowaniem za swoje poglądy. Może to przypominać praktyki reżimu komunistycznego, które są wspólne dla wszystkich reżimów totalitarnych”.

"Tosca" Giacomo Puccini, Národní divadlo opera

„Tosca” Giacomo Puccini, Národní divadlo opera

30 stycznia oraz 6 i 8 lutego w tytułowej roli w „Andrea Chénier” Umberto Giordano w reżyserii Michala Dočekala wystąpi z kolei Yusif Eyvazov. Dla pochodzącego z Azerbejdżanu to debiut w roli francu­skiego poety straconego w okresie krwawych rządów Robespierre’a.

andrea chenier

„Andrea Chenier” Umberto Giordano, Národní divadlo opera

W Pradze hucznie zapowiadają się również obchody 230. rocznicy światowej prapremiery opery „Don Giovanni” Wolfganga Amadeusa Mozarta, która miała miejsce właśnie w tym mieście. Z tej okazji w dniach 27 i 29 października 2017 roku zaplanowano dwa koncertowe wykonania tego dzieła pod kierownictwem muzycznym Placido Domingo – jednego z najbardziej znanych śpiewaków operowych współczesnych czasów, dyrygenta i posiadacza aż 14 nagród Grammy. Obsada składać się będzie z laureatów międzynarodowego konkursu dla młodych śpiewaków „Operalia”, ustanowionego przez Placido Domingo oraz dwóch lokalnych śpiewaków w roli Elviry i Masetto.

Placido Domingo, fot. Národní divadlo opera

Placido Domingo, fot. Národní divadlo opera

O autorze