Yaroslav Shemet wśród nominowanych do Paszportów Polityki

0

Ogłoszono nominację do 31. edycji Paszportów Polityki, jednych z najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród w świecie kultury w Polsce, przyznawanych przez tygodnik POLITYKA.

Paszporty POLITYKI zostaną przyznane w siedmiu kategoriach: film, teatr, książka (poprzednia nazwa: literatura), sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz kultura cyfrowa. Tradycyjnie wręczona zostanie również nagroda specjalna, Kreatora Kultury, której partnerem jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Po raz pierwszy przyznany zostanie Paszport Czytelników POLITYKI. Czytelnicy wybiorą swojego laureata spośród wszystkich 21 nominacji, a głosować można już od dziś za pomocą formularza dostępnego subskrybentom (polityka.pl/paszporty).

W kategorii „muzyka poważna” nominację otrzymali:

  • Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki
  • Yaroslav Shemet
  • Aleksandra Słyż

Wielbicieli muzyki operowej ucieszy z pewnością nominacja dla Shemeta, 27-letniego dyrygenta z Ukrainy, który pełni obecnie funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Śląskiej w Katowicach oraz dyrektora muzycznego Opery Bałtyckiej w Gdańsku. W latach 2020-2022 był pierwszym gościnnym dyrygentem Neue Philharmonie Hamburg. W sezonie 2020/2021 sprawował funkcję głównego dyrygenta Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej we Lwowie INSO-Lviv, a od ukończenia studiów był najmłodszym akademickim wykładowcą w Instytucie Dyrygentury na Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu (2018-2023). Obecnie wykłada na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

W marcu przyszłego roku zadebiutuje w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej przygotowując premierę „Cosi fan tutte” Mozarta.

O autorze