W Warszawie trwają Szalone Dni Muzyki

4

Już od piątku w Warszawie trwa festiwal „Szalone Dni Muzyki”. W ciągu trzech dni w czterech salach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i specjalnie rozstawionym na placu Teatralnym namiocie rozbrzmiewają koncerty symfoniczne w wykonaniu najlepszych orkiestr, recitale gwiazd światowych scen muzycznych czy jazzowe reinterpretacje klasyki.

Wczoraj w trakcie koncertu „Sny miłosne” po raz pierwszy orkiestrę Teatru Wielkiego – Opery Narodowej poprowadził bardzo uzdolniony, obiecujący dyrygent Rafał Kłoczko. W programie wieczoru znalazł się m.in. słynny Taniec rycerzy z baletu „Romeo i Julia” Prokofieva, a także balety autorstwa polskich kompozytorów – „Harnasie” Szymanowskiego i „Sextour” Tansmana. Dwie arie z krajowego repertuaru zaśpiewała Ewa Tracz, która zachwyciła w tym roku rolą Micaeli w „Carmen” Bizeta w Warszawie i zwycięstwem w Konkursie im. Szymanowskiego w Katowicach. Młoda, ale doświadczona już śpiewaczka wykonała arię Roksany z „Króla Rogera” Szymanowskiego oraz arię Ulany z opery „Manru” Paderewskiego, której premiera na warszawskiej scenie już 12 października!

Spośród bardzo bogatej festiwalowej oferty szczególnie warto wybrać się na recital Tomasza Koniecznego z akompaniamentem Lecha Napierały, którzy w niedzielę o 16.30 po raz drugi w Warszawie zaprezentują cykl pieśni Schuberta „Winterreise” zestawiony z poezją Stanisława Barańczaka.

Jak podkreśla Janusz Marynowski, dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia, która jest organizatorem festiwalu, tegoroczna odsłona jest pod wieloma względami inna niż wszystkie poprzednie. – Temat „W stronę nowego świata” zawiera w sobie refleksję nad osobistymi przeżyciami kompozytorów, którzy z różnych przyczyn opuszczali swój kraj rodzinny w poszukiwaniu przysłowiowego „nowego świata”. Ich wyobrażenia o miejscach, które musieli opuścić lub do których zmierzali oddają nazwy, które przyjęły na czas festiwalu przestrzenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Sala Moniuszki przez trzy dni nosi nazwę sali „Nowy Świat”. Koncerty kameralne odbywają się w sali „Ziemia Obiecana”, znanej na co dzień jako Sale Redutowe. Na potrzeby festiwalu powstała jak co roku unikalna przestrzeń koncertowa „Raj Utracony”, zlokalizowana na zasceniu Sali Moniuszki. Specjalne koncerty dla dzieci odbywają się będą w Sali Młynarskiego, która przyjęła nazwę „Eldorado”.

Muzyczne szaleństwo rozpoczęło się już w piątek o 18:00 i potrwa nieprzerwanie aż do niedzieli wieczorem. 55 zaplanowanych koncertów to ogromna dawka wrażeń i niepowtarzalna atmosfera najbardziej muzycznego weekendu roku!

Więcej informacji na stronie: www.szalonednimuzyki.pl

O autorze