W Warszawie rozpoczął się 28. Festiwal Mozartowski

4

Wielką galą operową w Studiu im. Lutosławskiego rozpoczął się w sobotę 28. Festiwal Mozartowski organizowany przez Warszawską Operę Kameralną. W otoczeniu ciekawie zaprojektowanej scenografii, którą stanowiły stylizowane na starożytny Rzym kolumny oplecione bluszczem, rozbrzmiały fragmenty oper „Don Giovanni”, „Wesele Figara”, „Idomeneo”, „Cosi fan tutte” i „Czarodziejski flet”.

Na scenie wystąpili: orkiestra MACV pod dyrekcją José Maria Florêncio, Zespół Wokalny WOK oraz znakomity wokalnie i scenicznie bas-baryton Artur Janda, jak również gwiazda wieczoru – pochodząca z Argentyny Veronica Cangemi, specjalizująca się w muzyce XVII i XVIII wieku. Artyści z wyczuciem i poczuciem humoru kreowali kolejne sceniczne wcielenia, z których właśnie te bardziej komiczne spotykały się z najbardziej żywiołową reakcją publiczności.

Cangemi występowała już wcześniej w Polsce na Festiwalu Opera Rara w 2010 roku. Bez wątpienia jeszcze kilka lat temu była ona wybitną interpretatorką dzieł Mozarta, obecnie jednak momentami było słychać, że śpiewaczka nie do końca panuje nad głosem. Zachwycił natomiast Artur Janda i pozostaje niedosyt, że zaśpiewał tylko trzy arie i duet.

W trakcie całego koncertu zaprezentowano aż 20 utworów i orkiestra wydawała się nieco zmęczona narzuconym przez dyrygenta tempem. Ogólnie jednak wydarzenie można uznać za udany wstęp do kolejnych punktów festiwalowego programu.

Festiwal Mozartowski po raz pierwszy odbył się w 1991 roku, kiedy to cały świat obchodził dwusetną rocznicę śmierci kompozytora. Ideą pomysłodawców było, żeby w jego trakcie wystawiać wszystkie sceniczne dzieła Mozarta. Obecnie, chociaż w okrojonym kształcie, wciąż daje możliwość obcowania z muzyką austriackiego geniusza.

Podczas tegorocznej edycji Warszawska Opera Kameralna zagra 5 oper: „Czarodziejski flet”, „Łaskawość Tytusa”, „Wesele Figara”, „Cosi fan tutte” i „Uprowadzenie z Seraju”, a dodatkowo odbędą się koncerty symfoniczne i kilkadziesiąt koncertów kameralnych. Festiwal zakończy gala finałowa z udziałem znakomitych solistów – nagrodzonej Paszportem POLITYKI Joanny Freszel, Joanny Moskowicz, Iryny Zhytynskiej, Jana Jakuba Monowida, Krystiana Adama Krzeszowiaka i Artura Jandy.

Pełen program festiwalu można znaleźć na stronach internetowych: http://repertuar.operakameralna.pl/28-festiwal-mozartowski-w-warszawie/

O autorze