W Krakowie rozpoczyna się 14. Festiwal Misteria Paschalia

0

Cztery światowe premiery, trzy polskie prawykonania, blisko dwustu sześćdziesięciu artystów z trzynastu krajów świata, dwanaście zespołów, trzydzieści cztery utwory, a to wszystko podczas jedenastu koncertów – już dziś (10 kwietnia) w Krakowie rozpoczyna się 14. edycja Festiwalu Misteria Paschalia. Co czeka melomanów w tym roku? Wyjątkowy i spójny program skupiony wokół kręgu kulturowego i estetyki charakterystycznej dla wykonawstwa muzyki dawnej we Francji, dwa pasma programowe (Vanitas i Tenebrae), trzy premiery polskie i cztery światowe, a także prestiżowe partnerstwa. Festiwal potrwa do 17 kwietnia. Kto nie dotrze do Krakowa będzie mógł uczestniczyć w wydarzeniu za pośrednictwem transmisji w Programie Drugim Polskiego Radia, a także we francuskiej telewizji Mezzo, Radio France Musique i platformie Culturebox.fr. Swój udział w Festiwalu potwierdziło blisko dwudziestu dziennikarzy zagranicznych, wśród nich redaktorzy z „The Washington Post”, „Le Monde”, „Le Nouvelle Observateur”, „Gramophone” i „Opera Magazine”.

Podczas Wielkiego Tygodnia arcydzieła francuskiej i europejskiej muzyki dawnej przedstawią najsłynniejsze zespoły, dyrygenci i soliści z Francji oraz innych krajów Europy. Za program tegorocznej edycji odpowiada Vincent Dumestre – czołowy francuski dyrygent, założyciel i dyrektor artystyczny zespołu Le Poème Harmonique. Tegoroczna edycja to także początek prestiżowej współpracy z niezwykle cenioną przez melomanów na całym świecie telewizją Mezzo, oglądaną przez blisko 30 milionów widzów w 60 krajach świata. Francuska telewizja będzie transmitować koncert inauguracyjny, a dwa kolejne – zarejestruje. Pierwszy festiwalowy koncert podczas którego zabrzmią kompozycje Claudia Monteverdiego ze zbioru „Selva morale e spirituale” będzie można usłyszeć także na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia, a także w internecie na francuskiej platformie Culturebox.fr. W trakcie całego Festiwalu Radiowa Dwójka będzie transmitować łącznie aż pięć koncertów, a pozostałe zarejestruje. Na kanale Mezzo zobaczymy także – jeszcze w tym roku – retransmisje koncertów z Wielkiego Wtorku i Wielkiej Środy. Ponadto koncerty: „Il terremoto” oraz „Stabat Mater” zostaną wyemitowane na antenie publicznego Radia France Musique, jeszcze w maju tego roku. Współpraca z Radiem France Musique jest możliwa dzięki wymianie sygnału radiowego ze współorganizatorem Festiwalu – Programem 2 Polskiego Radia. Szczegółowy program festiwalu jest dostępny tutaj.

Specjalnie na Festiwal eksperci z Centre de musique baroque de Versailles (CMBV) opracowali cztery programy koncertów, z czego aż trzy będą światowymi premierami, czwarty zaś zostanie po raz pierwszy wykonany w Polsce. Te rarytasy to cały cykl Tenebrae – trzy wieczory z Leçons de ténèbres, kolejno Sébastiena de Brossarda, Jeana Baptiste’a Gouffeta oraz Marca-Antoine’a Charpentiera i Michela Richarda de Lalande’a (11, 12 i 13 kwietnia), niezwykłą francuską muzyką liturgiczną pisaną na kolejne noce Wielkiego Tygodnia i kontemplujące Mękę oraz Zmartwychwstanie Chrystusa. Z mroku ciemnych jutrzni wydobędzie nas opracowany na zamówienie Festiwalu Misteria Paschalia czwarty z programów przygotowanych przez CMBV – pełen splendoru MAJESTE!, czyli wybór Wielkich Motetów de Lalande’a pisanych dla wersalskiej kaplicy królewskiej – koncert zwieńczy triumfalne, mieniące się wszelkimi barwami Te Deum, którego sława została niesłusznie stłumiona przez popularniejszą wersję Charpentiera. Aby przybliżyć ideę, muzykę i rytuał stojące za Leçons de ténèbres, Thomas Leconte, badacz i autor opracowań przywracających współczesności zapomniane dzieła baroku, opowie podczas wykładu, na który zapraszamy przed pierwszym koncertem z cyklu Tenebrae (wtorek, 11 kwietnia) o godz. 21:45 do Klasztoru Kanoników Laterańskich przy Bazylice Bożego Ciała.

Na 14. edycję Festiwalu Misteria Paschalia zapraszamy do Krakowa w terminie od 10 do 17 kwietnia 2017 roku. Organizatorami wydarzenia są Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Współorganizatorem jest Program 2 Polskiego Radia. Medialnym partnerem strategicznym Festiwalu jest francuska telewizja Mezzo.

Więcej o Festiwalu: www.misteriapaschalia.com

(informacja prasowa)

O autorze