„Turandot” Pucciniego z Opéra National de Paris w Multikinie

0

25 lutego w sieci kin Multikino można obejrzeć retransmisję opery „Turandot” Pucciniego z Opéra National de Paris. W spektaklu w reżyserii Roberta Wilsona występują Iréne Theorin, Brian Jagde oraz Ermonela Jaho.

Wilson to legendarna postać amerykańskiego teatru eksperymentalnego. „New York Times” określił go „gigantem teatru eksperymentalnego i innowatorem poszukującym nowych sposobów wykorzystania czasu i przestrzeni na scenie”. W Polsce wyreżyserował „Kobietę z morza” Sontag (Teatr Dramatyczny, 2005), „Fausta” Gounoda (Teatr Wielki-Opera Narodowa, 2008), odpowiadał również za aranżację obchodów 30. rocznicy powstania Solidarności i podpisania porozumień sierpniowych (2009).

Jego inscenizacja „Turandot” wystawiana była w Teatro Real w Madrycie, Lithuanian national Opera and Ballet w Wilnie, Canadian Opera Company w Toronto oraz Houston Grand Opera w Houston. Przedstawienia Wilsona to wysmakowane estetycznie obrazy, precyzyjny ruch postaci i niesamowite efekty świetlne. Renomowane teatry operowe powierzały mu do realizacji najznamienitsze tytuły: „Madame Butterfly” Pucciniego, „Makbeta”, „Otella” i „Traviatę” Verdiego, „Fausta” Gounoda czy „Peleasa i Melizandę” Debussy’ego. Spektakl „Turandot”, który obejrzymy, był transmitowany do kin na całym świecie w listopadzie 2023 roku. Zadyrygował nim Marco Armiliato, Włoch współpracujący z najważniejszymi teatrami operowymi świata. W międzynarodowej obsadzie śpiewaków (Iréne Theorin jako księżniczka Turandot, Brian Jagde jako książę Kalaf i Ermonela Jaho w roli niewolnicy Liu) znalazł się stale współpracujący z Paryską Operą Narodową tenor Maciej Kwaśnikowski.

O autorze