Retransmisja “Via Crucis” w TVP Kultura

4

W Wielki Piątek TVP Kultura zaprasza na retransmisję oratorium “Via Crucis” Pawła Łukaszewskiego z Opery Wrocławskiej. 

Wielki Tydzień to dla chrześcijan uroczysty czas upamiętniający ostatnie dni życia Chrystusa. Trwają wtedy przygotowania do największego święta, czyli Zmartwychwstania Pańskiego. W Wielki Piątek, dzień zadumy i skupienia, TVP Kultura zaprasza na transmisję oratorium z Opery Wrocławskiej – „Via Crucis” współczesnego polskiego kompozytora Pawła Łukaszewskiego. Dzieło to ma charakter kontemplacyjny – koncentruje się na tajemnicy śmierci i zmartwychwstania, grzechu i odkupienia. Zostało skomponowane zgodnie z układem stacji Drogi Krzyżowej: każda z jego części jest muzyczną refleksją ostatniej drogi Chrystusa. Uzupełnieniem wizualnym dzieła jest cykl obrazów „Jasnogórska Golgota” Jerzego Dudy-Gracza. Stanowią one malarski komentarz do najważniejszego wydarzenia w roku liturgicznym.

Chórem i orkiestrą Opery Wrocławskiej dyryguje Marcin Nałęcz-Niesiołowski, reżyseruje Tomasz Man, autorem choreografii jest Artur Dobrzański, zaś w narratora wcielił się Mariusz Bonaszewski. Niezwykłą scenografię przygotowała Anetta Piekarska-Man. Charakter adoracyjnego przedstawienia podkreślają multimedialne projekcje Zuzanny Piekarskiej.

Wcześniej, o godz. 08:00 Paweł Łukaszewski będzie gościem Małgorzaty Niecieckiej-Mac w programie Studio Kultura – Rozmowy.

  • Studio Kultura Rozmowy – Paweł Łukaszewski, Wielki Piątek, 30 marca, godz. 8:00 i 12.25.
  • VIA CRUCIS – retransmisja, Wielki Piątek, 30 marca, godz. 21.20

O autorze