Tomasz Konieczny uhonorowany tytułem „Österreichischer Kammersänger“

4

Wybitny bas-baryton Tomasz Konieczny zostanie 16 stycznia uhonorowany tytułem „Österreichischer Kammersänger“ przyznawanym zasłużonym śpiewakom operowym. To najwyższe odznaczenie zawodowe w niemieckojęzycznym świecie operowym.

Tomasz Konieczny zadebiutował w Wiener Staatsoper w 2008 roku i od tej pory na scenie Wiedeńskiej Opery Narodowej wystąpił w 160 spektaklach. Jak wielokrotnie podkreśla artysta w wywiadach, to z tym teatrem operowym czuje się najbardziej związany i zawsze chętnie wraca do Wiednia, by zaśpiewać dla tamtejszej publiczności. Wręczenie tytułu odbędzie się właśnie w tym wyjątkowym dla śpiewaka miejscu po spektaklu „Zygfryd” Wagnera, w którym Tomasz Konieczny występuje w roli Wędrowca (Wanderer). Jedynymi Polakami, którzy do tej pory mogą poszczycić się podobnym osiągnięciem są Jan Kiepura (tenor) i Joanna Borowska-Isser (sopran).

Tomasz Konieczny i dyrektor Wiener Staatsoper Dominique Meyer w dniu wręczenia polskiemu artyście tytułu „Österreichischer Kammersänger“, fot. Wiener Staatsoper

O autorze