Tomasz Janczak i Michał Znaniecki pokierują Operą Wrocławską

0

Dotychczasowy dyrektor Filhamonii Dolnośląskiej oraz reżyser teatralny i operowy Michał Znaniecki zostali rekomendowani przez zarząd województwa dolnośląskiego do kierowania Operą Wrocławską.

Dyrektorka Opery Wrocławskiej Halina Ołdakowska została odwołana z funkcji przez zarząd województwa dolnośląskiego w połowie marca z powodu naruszenia przepisów prawa w zakresie dyscypliny finansów publicznych. Na początku miesiąca ze stanowiska dyrektora ds. artystycznych zrezygnował Mariusz Kwiecień, który nie widział możliwości realizacji planów artystycznych w sytuacji zawirowań związanych z odwołaniem i powołaniem nowego dyrektora, a także manipulacji medialnych.

W poniedziałek zarząd województwa dolnośląskiego podjął uchwałę o zamiarze powołania duetu, który pokieruje Operą Wrocławską. Stanowisko dyrektora miałby objąć Tomasz Janczak, a zastępcy dyrektora ds. artystycznych – Michał Znaniecki.

Zarząd województwa dolnośląskiego zdecydował się na powołanie dyrektora Opery Wrocławskiej bez konkursu, ponieważ – jak podano – „będzie to miało miejsce w trakcie trwania sezonu artystycznego”.

W kolejnym kroku zarząd województwa wystąpi do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (organ współprowadzący Operę Wrocławską) z prośbą o wyrażenie zgody na powołanie wskazanych osób; oraz o opinię do związków zawodowych działających w Operze Wrocławskiej i stowarzyszeń zawodowych i twórczych.

Tenor Tomasz Janczak dwukrotnie startował w konkursie na dyrektora Opery Wrocławskiej, w tym raz wspólnie z sopranistką Aleksandrą Kurzak jako kandydatką na dyrektorkę ds. artystycznych. W latach 2009-2013 był dyrektorem artystycznym Teatru Muzycznego w Lublinie. Od 2016 r. jest dyrektorem Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.

Michał Znaniecki w 2008 r. pełnił funkcję p. o. dyrektora artystycznego Opery Narodowej w Warszawie, a w latach 2009-2012, przez trzy sezony artystyczne, był dyrektorem Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu. W trakcie swojej kariery zawodowej wyreżyserował około 200 spektakli.

O autorze