Stefan Soltész zmarł po zasłabnięciu w trakcie spektaklu w Bayerische Staatsoper

5

W ostatni piątek w monachijskiej Bayerische Staatsoper podczas trwania spektaklu „Die schweigsame Frau” Straussa przytomność stracił 73-letni dyrygent Stefan Soltész. Artysta zmarł tego samego wieczora w szpitalu.

Dyrygent zasłabł pod koniec pierwszego aktu przedstawienia i po obejrzeniu go przez lekarza, niezwłocznie przewieziony został do szpitala. Jeszcze w piątek teatr opublikował w swoich mediach społecznościowych oświadczenie, w którym czytamy: „Z przerażeniem i wielkim smutkiem Bayerische Staatsoper informuje o śmierci Stefana Soltésza. Zmarł wieczorem po zasłabnięciu w trakcie dyrygowania „Die schweigsame Frau” Straussa w Nationaltheater. Nasze myśli są z jego żoną Michaelą„.

Po omdleniu artysty w Bayerische Staatsoper ogłoszono najpierw 30-minutową przerwę, a następnie całkowicie odwołano spektakl.

Maestro Soltész jest czwartym dyrygentem, który zmarł po zasłabnięciu w trakcie przedstawienia w Bayerische Staatsoper. W 1911 roku 56-letni austriacki dyrygent Felix Mottl zasłabł w trakcie prowadzenia swojego setnego spektaklu „Tristana i Izoldy” Wagnera i zmarł 11 dni później.

W 1968 roku pochodzący z Niemiec 60-letni Joseph Keilberth zmarł za pulpitem dyrygenckim prowadząc również „Tristana i Izoldę”, a w 1989 roku 57-letni włoski dyrygent Giuseppe Patanè zasłabł w trakcie „Cyrulika sewilskiego” Rossiniego. Zaledwie kilka godzin później zmarł w szpitalu.

Urodzony w 1949 roku na Węgrzech Soltész kształcił się w Wiedniu, a następnie zdobył międzynarodowe uznanie kierując niemieckim Aalto Theater Essen, gdzie pracował do sezonu 2012/13.

Występował w wielu renomowanych teatrach operowych na całym świecie, m.in. w Bayerische Staatsoper, Oper Frankfurt, Teatro dell’Opera di Roma, Budapest State Opera, Bolshoi Theatre, the Grand Théâtre de Genève, Paris Opera, Opernhaus Zurich. W Teatrze Wielkim-Operze Narodowej przygotował premiery „Lohengrina” Wagnera (2014), „Tristana i Izoldy” Wagnera (2016) i „Salome” Straussa (2016).

O autorze