Solowy koncert Tomasza Koniecznego w Warszawie

4

Jeśli nie macie jeszcze planów na „majówkę”, bądź też wybieracie się w tym czasie do Warszawy, zdecydowanie warto wybrać ofertę Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, która zaprosiła wybitnego bas-barytona Tomasza Koniecznego. Solowy koncert artysty już 29 kwietnia o godz. 18.00.

Początkowo myślał, że zostanie aktorem. Studiował w łódzkiej filmówce, zagrał u samego Andrzeja Wajdy. Śpiewać zaczął jako bas. Dziś krytycy muzyczni na całym świecie zachwycają się jego głosem, określanym jako bas-baryton, który pozwala artyście występować w znacznie bogatszym repertuarze. Ma w swoim dorobku wiele partii, ale uważany jest przede wszystkim za specjalistę od dramatów Richarda Wagnera. Przez krytyków i publiczność doceniany za piękny głos, profesjonalne wykonanie muzyczne i wyczucie dramatyczne. Jego występy na scenach teatrów operowych, na koncertach z orkiestrą, podczas recitali oraz nagrania na płytach urzekają publiczność i słuchaczy. Prowadzi również działalność pedagogiczną – w tym sezonie uczestnicy Akademii Operowej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej mieli okazję uczestniczyć w warsztacie prowadzonym przez mistrza oraz wystąpić z nim na jednej scenie.

Tomasz Konieczny regularnie pojawia się nie tylko na wiodących scenach operowych Europy, ale także w USA i Japonii. W przyszłym sezonie zaplanowany jest jego debiut na najsłynniejszej scenie świata – Metropolitan Opera w Nowym Jorku, gdzie zobaczyć go będzie można w aż 4 produkcjach. Po występach w tym roku w Tokio i Wiedniu w Operze Narodowej wykona utwory Richarda Wagnera i Stanisława Moniuszki. Orkiestrę Opery Narodowej poprowadzi jej dyrektor muzyczny Grzegorz Nowak.

W programie:
RICHARD WAGNER
Uwertura i aria do Gwiazdy Wolframa z Tannhäusera
RICHARD STRAUSS
Monolog Mandryki z aktu I Arabelli
Taniec Salome i monolog Jochanaana z Salome
STANISŁAW MONIUSZKO
Uwertura, Stary Kapral, Kozak z Parii
RICHARD WAGNER
Siegfried Idyll
Scena Wanderera z Erdą z Zygrfryda (jako Erda Magdalena Pluta z Akademii Operowej)

O autorze