Rekordowa liczba nominacji Polaków do operowych Oscarów

4

W ogłoszonych wczoraj nominacjach do International Opera Awards nie brakuje polskich akcentów – w żadnej dotychczasowej edycji konkursu wśród nominowanych nie było tak wiele pochodzących znad Wisły artystów, spektakli operowych i nagrań. Polscy artyści i krajowe produkcje niemal każdego roku pojawiają się na krótkiej liście kandydatów do nagród nazywanych w środowisku muzycznym operowymi Oscarami, a w ostatnich latach odnoszą w tym konkursie niemałe sukcesy – dwa lata temu Piotr Beczała zdobył tytuł najlepszego śpiewaka, a Mariusz Treliński najlepszego reżysera, natomiast w zeszłym roku nagrodzony został dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski i spektakl „Z domu umarłych” Krzysztofa Warlikowskiego, którego realizacją polski reżyser zadebiutował w 2018 roku w londyńskiej Royal Opera House.

Stałą współpracowniczką Warlikowskiego odpowiedzialną za scenografię i kostiumy jest Małgorzata Szczęśniak, która znalazła się wśród nominowanych do International Opera Awards 2020 w kategorii „designer”. Wielokrotnie nagradzany w kraju kompozytor młodego pokolenia Dariusz Przybylski uzyskał z kolei nominację w kategorii „newcomer”. Szansę na statuetkę ma również Jakub Józef Orliński, którego płyta „Facce d’amore” doceniona została w kategorii „recording (solo recital)”. Kariera młodego kontratenora to pasmo wielkich sukcesów – tylko w tym sezonie śpiewak uhonorowany został tytułem Młodego Artysty Roku brytyjskiego „Gramophone”, Koryfeusza Muzyki Polskiej i Paszportem Polityki. Jego druga solowa płyta „Facce d’amore” już w marcu może otrzymać również Fryderyka jako „najlepszy polski album za granicą”.

W kategorii „dzieło odkryte na nowo” uwagę zwraca nominacja dla „Parii” Stanisława Moniuszki wystawionego w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Jest to kolejna, nieznana szerszej publiczności opera, która wywołała zainteresowanie jury International Opera Awards – w 2017 roku operowego Oscara zdobyła „Goplana” Władysława Żeleńskiego wystawiona w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w inscenizacji Janusza Wiśniewskiego, a w ubiegłym roku o nagrodę walczył „Manru” Ignacego Jana Paderewskiego w reżyserii Marka Weissa (koprodukcja Opery Narodowej i Teatru Wielkiego w Poznaniu).

W 2019 roku w całym kraju obchodzono dwusetną rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, w związku z którą na rynku pojawiły się liczne nagrania jego utworów. W kategorii „recording (complete opera)” nagrodzona może zostać „Halka” we włoskiej wersji językowej wydana nakładem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

International Opera Awards to najbardziej prestiżowe wyróżnienie w środowisku artystów operowych, które przyznawane są od 2013 roku. Organizatorem konkursu jest czasopismo Opera Magazine, które od lat 50. publikuje aktualności z teatrów operowych i sal koncertowych. Nagrody zostały ustanowione w celu wyróżnienia najwybitniejszych dzieł i twórców operowych na świecie i popularyzowanie tego gatunku sztuki.

Uroczysta gala wręczenia nagród International Opera Awards odbędzie się 4 maja w londyńskim Sadler’s Wells. Podczas ceremonii rozdania nagród wystąpią Aleksandra Kurzak (laureatka nagrody w kategorii Readers’ Award z 2015 roku) i Roberto Alagna.

O autorze