Protesty przed koncertem Netrebko w Ratyzbonie

4

W ubiegły weekend Anna Netrebko oraz Yusif Eyvazov dali koncert w Ratyzbonie. Był to pierwszy z czterech zaplanowanych koncertów artystki w Niemczech. Przed pałacem rodu Thurn und Taxis, w którym odbywał się  Regensburg Castle Festival, zebrała się niewielka grupka demonstrantów protestujących przeciwko występowi śpiewaczki i inwazji Rosji na Ukrainę. Na transparentach można było przeczytać hasła: „Anno, co powiesz na koncert charytatywny w Ukrainie?” i „Nie dla występów w Nowym Jorku, nie w Stuttgarcie, dlaczego tutaj?”.

Planowany na 3 września koncert Netrebko w Schlossplatz Stuttgart został odwołany decyzją władz administracyjnych. Minister finansów kraju związkowego Badenia-Wirtembergia powiedział w wywiadzie, że dopóki trwa wojna w Ukrainie, nie będzie tolerował występów sopranistki w obiekcie, który jako zabytek jest własnością landu.

Koncert w Ratyzbonie składał się z utworów Verdiego, Bizeta, Offenbacha i Czajkowskiego i zakończył się ogromnym aplauzem publiczności. Artystka obecnie przebywa w Weronie, gdzie śpiewa w „Aidzie” Verdiego, która wcześniej wywołała spore kontrowersje z powodu używania przez teatr makijażu typu „blackface”.

O autorze