Polska Opera Królewska bez nowej siedziby

0

Jak można przeczytać na portalu warszawa.naszemiasto.pl, planowana budowa nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej została wstrzymana. Decyzja w tej sprawie została przekazana w trakcie wczorajszej konferencji prasowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Działka, na której miała zostać zbudowana siedziba Polskiej Opery Królewskiej, położona jest na terenie Łazienek Królewskich.

Nie będziemy budować Polskiej Opery Królewskiej. Decyzja została podjęta i głęboko przeanalizowana ze służbami konserwatorskimi oraz z Łazienkami Królewskim. Jest to inwestycja na miarę potrzeb, których teraz nie przewidujemy” – przekazał podsekretarz stanu Andrzej Wyrobiec.

Polska Opera Królewska została powołana przez ministra kultury Piotra Glińskiego w 2017 roku. W teatrze zatrudnienie znalazło około 130 artystów zwolnionych z Warszawskiej Opery Kameralnej, która przeszła w tym czasie na system impresaryjny.

Przedstawienia prezentowane są obecnie w wynajmowanym na tę okazję Teatrze Stanisławowskim w Starej Oranżerii w warszawskich Łazienkach, a widownia pomieścić może zaledwie 180 osób.

Jesienią ubiegłego roku rozstrzygnięty został konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej nowej siedziby opery, w którym zwyciężyło Biuro Architektoniczne Stelmach i Partnerzy z Lublina.. Gmach miał stanąć na działce między ul. Myśliwiecką, Kanałem Piaseczyńskim, kanałem Stawu Łazienkowskiego i budynkiem Ermitażu. Według założeń miał on mieć do 18 tys. m² powierzchni i widownię na 350 osób.

O autorze