Piotr Beczała w sylwestrowej premierze „Carmen” w Metropolitan Opera. Transmisja do kin w styczniu

0

Urodzinowe życzenia przyjmuje dziś Piotr Beczała! Znakomity polski tenor obchodzi swoje święto w Nowym Jorku, gdzie w sylwestrowy wieczór wystąpi jako Don José w premierowym spektaklu „Carmen” Bizeta. Przedstawienie będzie transmitowane do kin 27 stycznia 2024 roku, w ramach cyklu „The Met: live in HD 2023/24”.

Sylwestrowej premierze w Metropolitan Opera towarzyszy uroczysta gala, a wydarzenie jest jednym z najważniejszych w sezonie artystycznym.

Piotr Beczała wita Nowy Rok na scenie Met już po raz trzeci z rzędu, 31 grudnia 2021 roku zaśpiewał partię księcia Mantui w „Rigoletcie” Verdiego, a ostatniego dnia 2022 roku debiutował w roli Lorisa Ipanowa w „Fedorze” Giordana. Jak zapowiedział w wywiadzie udzielonym PAP, w przyszłym roku również powierzono mu występ w sylwestrowej premierze, tym razem w roli Radamesa w „Aidzie” Verdiego.

Nową inscenizację „Carmen” Bizeta w Met przygotowuje Carrie Cracknell. Angielska reżyserka chce ożywić klasyczną historię; akcja przeniesie się do współczesności i odnajdzie w dramacie kwestie, które nie mogą być bardziej aktualne: przemoc ze względu na płeć, nadużycia w miejscu pracy i przełamanie granic społecznych.

W tytułowej roli Carmen wystąpi 27-letnia rosyjska mezzosopranistka Aigul Akhmetshina, uhonorowana ostatnio statuetką International Opera Awards w kategorii „śpiewaczka roku”. Z Piotrem Beczałą ponownie będą partnerami scenicznymi wiosną 2024 roku, kiedy to wspólnie wystąpią w „Carmen” w londyńskiej Royal Opera House.

Jako Micaëla w Met zaprezentuje się Angel Blue, a w roli Escamilla na scenie pojawi się Kyle Ketelsen. Kierownictwo muzyczne sprawować będzie Daniele Rustioni.

Nowa produkcja „Carmen” Carrie Cracknell przeniesie nas do współczesnej Ameryki, choć zachowa główny wątek opowieści o Carmen i torreadorze. To nie jest radykalnie nowoczesna inscenizacja, ale biorąc pod uwagę warunki Metropolitan Opera oraz amerykańskie realia, można uznać ją za współczesną i aktualną” – zapowiada tenor w rozmowie z PAP. „Mamy świetny zespół śpiewaków, dobrze dobranych pod względem wokalnym i aktorskim. Po raz pierwszy będę śpiewać z Aigul Akhmetshiną, która wciela się w rolę Carmen, oraz z Angel Blue, grającą Micaelę. To młodzi artyści, a ja z moją 31-letnią karierą cieszę się, że mam okazję współpracować z tak utalentowaną młodzieżą” – dodaje.

Przedstawienia zaplanowane są na 31 grudnia oraz 3, 5, 9, 12, 16, 19, 23, 27 stycznia 2024 roku.

O autorze