Piotr Beczała i Edyta Piasecka gwiazdami Festiwalu Sopot Classic

3

VIII. edycja Sopot Classic odbędzie się w dniach 5-11 sierpnia, a na inaugurację festiwalu w Operze Leśnej wystąpi światowej sławy tenor Piotr Beczała. Artyście towarzyszyć będzie orkiestra Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego.

Znany polski śpiewak odniósł w tym sezonie olbrzymi sukces po raz pierwszy wcielając się w rolę Rodolfo we wznowieniu „Luizy Miller” Verdiego na scenie Metropolitan Opera w Nowym Jorku, a wcześniej z powodzeniem debiutował w Wiedniu w partii Don José w „Carmen” Bizeta oraz jako Maurizio w „Adrianie Lecouvreur” Cilei. Jego kunszt wokalny oraz chęć nieustannego rozwoju doceniła kapituła konkursu International Opera Awards, przyznając mu statuetkę w kategorii „śpiewak roku”. W najbliższych tygodniach tenor występować będzie w Zurychu, gdzie jest zaangażowany do głównych ról w „Wertherze” Masseneta oraz operetce Léhara „Kraina uśmiechu”.

Festiwal Sopot Classic powstał w 2011 roku z inicjatywy dyrekcji Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot oraz władz Miasta Sopotu. Założeniem Festiwalu jest ukazanie i zaproponowanie odbiorcom kultury wysokiej spotkania z trendami wykonawczymi Polski i Europy. Melomani otrzymają w ofercie cztery zróżnicowane koncerty, które wzbogacą repertuar kulturalny Sopotu i Trójmiasta, a także staną się ciekawą propozycją dla turystów przybywających w okresie wakacji do Metropolii Trójmiejskiej.

7 sierpnia przed publicznością Opery Leśnej wraz z orkiestrą na fortepianie zagra austriacki pianista, jeden z laureatów Konkursu Chopinowskiego w 2010 roku – Ingolf Wunder. W programie wieczoru znajdą się utwory polskich kompozytorów.

Kolejne wydarzenie to koncert jednej z najbardziej cenionych oraz wszechstronnych grup wokalnych na świecie – VOCES8. Występ będzie można zobaczyć 9 sierpnia w kościele św. Jerzego.

Koncert finałowy „Pod niebem Paryża” zaplanowany jest na 11 sierpnia w Operze Leśnej. Gwiazdą wieczoru będzie znana sopranistka Edyta Piasecka, która zaśpiewa z akompaniamentem orkiestry oraz skrzypaczki Amelii Maszońskiej. Śpiewaczka w ostatnim czasie występowała w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w „Goplanie” Żeleńskiego oraz „Strasznym dworze” Moniuszki, a wcześniej jako Rozyna w „Cyryliku sewilskim” Rossiniego w Warszawskiej Operze Kameralnej. Obecnie przygotowuje się do roli Gildy w „Rigoletto” Verdiego w Teatrze Wielkim w Łodzi.

Bilety na wszystkie festiwalowe wydarzenia będzie można kupić od 1 maja na stronie internetowej: http://sopotclassic.pl/bilety/

O autorze