Peter Grimes na operavision.eu od 28 lipca

0

Teatr Wielki – Opera Narodowa udostępnia ostatnią operową premierę sezonu 2022/23 na platformie streamingowej OperaVision. „Petera Grimes’a” Brittena można obejrzeć w terminie od 28 lipca do 28 stycznia.

Peter Grimes utrzymuje się z rybołówstwa. Surowy i samotny mężczyzna jest w konflikcie z lokalną społecznością, która oskarża go o brutalność wobec swoich młodocianych pomocników i obarcza winą za śmierć jednego z nich. Kilka osób staje w jego obronie – Ellen Orford, wdowa, którą chce poślubić, emerytowany kapitan marynarki Balstrode i aptekarz Ned Keene. Co naprawdę stało się z jego zaginionym uczniem i czy rybak był w to zamieszany?

Aldeburgh, mała wioska rybacka w Suffolk na wschodnim wybrzeżu Anglii, to miejsce, gdzie urodził się i spędził większość swojego życia kompozytor opery Benjamin Britten. W Aldeburgh mieszkał i pracował również poeta George Crabbe, którego wiersz The Borough stał się fundamentem libretta opery. Jego historia o samotniku, wykluczonym przez społeczność rybacką Aldeburgh, zafascynowała młodego Brittena. Premiera Petera Grimesa odbyła się w teatrze Sadler’s Wells w Londynie w 1945 roku a spektakl został przyjęty entuzjastycznymi recenzjami.

Reżyser Mariusz Treliński wraz z dramaturgiem Marcinem Cecko w warszawskiej inscenizacji skupili się na trzech głównych aspektach historii. Na warsztat wzięli przede wszystkim postać Grimesa – obcego i outsidera. Kolejnym aspektem, który zainteresował twórców, jest tożsamość społeczna objawiająca się w agresji członków osady, ocenianiu Grimesa, chęci odsunięcia, odizolowania rybaka. Trzecim kluczowym elementem jest postać martwego chłopca, powracającego jako zjawa, której siła jest dwuznaczna – pełni zarówno rolę egzekutora, jak i ofiary. Twórcy tej produkcji pragną wzbudzić empatię i zrozumienie dla postaci Grimesa, analizując jednocześnie społeczne mechanizmy wykluczenia czy hipokryzji, obecne przecież i w naszym społeczeństwie. Dramatyczny kulminacyjny moment opery ukazuje wizję rytuału, rodzaj brutalnego sądu nad ciałem Grimesa.

Orkiestrą Teatru Wielkiego – Opery Narodowej dyryguje Michał Klauza, a w skład znakomitej obsady wchodzą: odtwórca roli tytułowej tenor Peter Wedd, sopranistka Cornelia Beskow jako pełna empatii Ellen Orford oraz baryton Krzysztof Szumański jako emerytowany kapitan Balstrode, którego potępienie przypieczętowuje los Grimesa.

O autorze