Tegoroczna uroczystość rozdania International Opera Awards odbędzie się 9 listopada w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Organizatorem konkursu jest czasopismo Opera Magazine, które od lat 50. publikuje aktualności z teatrów operowych i sal koncertowych. Od 2013 roku wydarzenie organizowane było w Londynie, jednak w ubiegłym roku tradycja ta została przerwana, a gala odbyła się w Teatro Real w Madrycie. W tym roku prestiżowe nagrody nazywane również operowymi Oscarami wręczone zostaną w Warszawie.
Listę nominacji do International Opera Awards 2023 poznamy w najbliższych dniach.
Przypomnijmy, że w 2014 roku statuetkę w kategorii „najlepsza prapremiera” otrzymał „Kupiec wenecki” Andrzeja Czajkowskiego. Spektakl był koprodukcją Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i Festiwalu w Bregencji. Rok później triumfowała Aleksandra Kurzak, która zwyciężyła w głosowaniu publiczności jako „najlepsza artystka”. W 2017 roku nagrodzony został spektakl „Goplana” Władysława Żeleńskiego wystawiony w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w inscenizacji Janusza Wiśniewskiego („opera odkryta na nowo”).
W 2018 roku operowe Oscary trafiły do Piotra Beczały („najlepszy śpiewak”) i Mariusza Trelińskiego („najlepszy reżyser”). W roku 2019 w kategorii „najlepsza nowa produkcja” doceniono spektakl „Z domu umarłych” Janáčka zrealizowany w Royal Opera House przez Krzysztofa Warlikowskiego. Laureatem nagrody za całokształt działalności związanej ze skutecznym zarządzaniem teatrem operowym został Waldemar Dąbrowski, dyrektor naczelny Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.
Najbardziej owocny dla Polaków był rok 2020, kiedy to nagrody trafiły do Jakuba Józefa Orlińskiego (laureat w kategorii „najlepsza płyta solowa” za album „Facce d’Amore”), Małgorzaty Szczęśniak („scenograf roku”) i Teatru Wielkiego w Poznaniu, którego spektakl „Paria” Stanisława Moniuszki został uhonorowany nagrodą w kategorii „opera odkryta na nowo”. Przedstawienie wyreżyserował Graham Vick.