Muzyka do malowanej ekranizacji „Chłopów” na Festiwalu Eufonie. Kolejne koncerty wkrótce

0

Na początku listopada media obiegła wiadomość, że po czterech weekendach od premiery „Chłopów” w reż. DK Welchman i Hugh Welchmana, film zebrał w kinach ponad milionową widownię. To nie tylko najlepszy polski film tegorocznego box office, ale też jedyna rodzima produkcja, która zgromadziła milion widzów.

Film jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii „najlepszy film zagraniczny”. Publiczność pokochała go nie tylko za efektowną malarską animację, ale również za znakomicie oddającą emocje bohaterów muzykę. Jej twórcą jest wielokrotnie nagradzany (m.in. Paszporty „Polityki”, Nagroda Muzyczna Programu Trzeciego Polskiego Radia „Mateusze”, Wrocławska Nagroda Muzyczna) raper, beatboxer, producent muzyczny oraz reżyser teledysków Łukasz L.U.C. Rostkowski. Trzy tygodnie temu ogłosił on w mediach społecznościowych, że również ścieżka dźwiękowa z filmu „Chłopi” powalczy o nominację do Oscara!

Kompozytor zaprosił do współpracy z założonym przez siebie kilka lat temu zespołem Rebel Babel Ensemble artystów związanych z polską muzyką tradycyjną i folkową (Maria Pomianowska, zespół Tęgie Chłopy, Sutari czy legendarna kurpiowska śpiewaczka Apolonia Nowak) tworząc szerokie spektrum muzyki słowiańskiej. Rostkowski w „Chłopach” sięga nie tylko do rdzennie polskich tradycji, ale również do muzycznych korzeni Białorusi, Ukrainy i Serbii. Puryści zżymają się na bułgarskie polifonie czy bałkańskie rytmy, jednak być może rzeczywiście tego typu słowiański tygiel ma szansę trafić w gusta międzynarodowej publiczności.

Premierowe, pełne koncertowe wykonanie muzyki do malowanej ekranizacji „Chłopów” miało miejsce w ubiegły weekend w Filharmonii Narodowej. Wydarzenie odbyło się w ramach organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie.

Kolejne koncerty zaplanowane są 14 stycznia w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu oraz 23 marca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, 21 kwietnia w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i 22 kwietnia w Teatrze Wielkim w Łodzi.

Orkiestrą Filharmonii Narodowej dyrygowała utalentowana Anna Sułkowska-Migoń, laureatka pierwszego miejsca na Międzynarodowym Konkursie Dyrygentek „La Maestra” w Paryżu i stypendystka prestiżowego programu Taki Alsop Conducting Fellowship.

Muzyka do „Chłopów” brzmi zarówno folkowo, jak i nowocześnie, jest bogata, dynamiczna i żywa. Prezentacji towarzyszyły wyświetlane kadry z filmu oraz obrazy stanowiące inspirację dla twórców. Na scenie wystąpiło niemal stu artystów, m.in. sam kompozytor, Maria Pomianowska, Dagadana, Sutari, Laboratorium Pieśni.

Mam nadzieję, że z czasem pojawią się również wykonania na żywo muzyki do „Chłopów” połączone z projekcją filmu, gdyż obraz z muzyką tworzą tu spójną, integralną całość.

O autorze