Marta Argerich wystąpi na inauguracji II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych

0

II Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych rozpocznie się jutro koncertem Marthy Argerich, Tomasza Rittera, Bruce’a Liu i Naruhiko Kawaguchi’ego. Argentyńska pianistka dołączyła do grona artystów występujących na inauguracji konkursu w ostatniej chwili. Wykona ona I Koncert C-dur op. 15 Ludwiga van Beethovena. {oh!} Orkiestrę poprowadzi Václav Luks. 

II Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych odbędzie się w dniach 5-15 października 2023 r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Celem Konkursu jest popularyzowanie brzmienia dawnych fortepianów, które umożliwia lepsze poznanie dzieła poprzez zetknięcie z oryginalną materią i aurą brzmieniową instrumentów.

Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem pianistów – w drugiej edycji spośród 84 zgłoszeń wyłoniono 35 uczestników reprezentujących 14 krajów.

Konkurs jest trzyetapowy: pierwszy i drugi etap stanowią recitale solowe, na repertuar których – oprócz dzieł Chopina – składają się wybrane kompozycje Bacha, Mozarta, a także polonezy polskich kompozytorów tworzących w pierwszej połowie XIX wieku. W finałowym etapie, który odbędzie się w dniach 13-14 października br., sześcioro finalistów wykona utwory z towarzyszeniem {oh!} Orkiestry Historycznej Martyny Pastuszki pod dyrekcją Vaclava Luksa.

Pianistów oceniać będzie międzynarodowe Jury złożone z wybitnych chopinistów oraz muzyków specjalizujących się w wykonawstwie historycznym pod przewodnictwem prof. Wojciecha Świtały.

Uczestniczący w konkursie pianiści będą mieli do dyspozycji fortepiany historyczne z kolekcji Instytutu (Erard z 1838, 1849 i 1855, Pleyel z 1848 i 1854, Broadwood z 1843), kopie instrumentów z epoki oraz instrumenty udostępnione przez zaprzyjaźnione kolekcje europejskie.

Jednym z najważniejszych założeń programowych konkursu jest popularyzacja wykonawstwa na instrumentach z epoki, dlatego Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaplanował streamingi na swoich oficjalnych kanałach ‒ YouTube’ie, Facebooku oraz WEIBO. Koncerty będą również transmitowane w TVP Kultura, a także w Programie 2 Polskiego Radia.

O autorze