Mariusz Treliński z operowym Oscarem w kategorii „najlepszy reżyser”

1

Podczas gali 9 kwietnia 2018 w londyńskim teatrze Coliseum po raz szósty rozdane zostały Operowe Oscary – International Opera Awards. Mariusz Treliński, dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, został laureatem w kategorii „najlepszy reżyser”.

Uroczyste rozdanie statuetek to najważniejsze wydarzenie każdego sezonu operowego. O randze nagrody świadczą rokrocznie nominowane teatry, produkcje czy artyści. Nagrody przyznane zostają przez międzynarodowe jury składające się z dwudziestu ośmiu wybitnych krytyków muzycznych i mecenasów sztuki, a znalezienie się pośród nominowanych w 18 kategoriach to wielki prestiż – dowód na przynależność do czołówki oper tworzących sztukę na najwyższym poziomie.

To wielki sukces polskiego reżysera Mariusza Trelińskiego, który nominowany był do nagrody po raz drugi, a w tym roku pokonał takich twórców jak David Bösch, David Hermann, Tobias Kratzer, David McVicar oraz Lydia Steier.

Działający w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej od prawie 20 lat artysta pokazuje regularnie swoje dzieła na niemalże wszystkich kontynentach. Doceniany za nowoczesne, śmiałe i inteligentne inscenizacje zapraszany jest przez najważniejsze teatry operowe: nowojorską Metropolitan Opera, berlińską Staatsoper, brukselską La Monnaie, petersburski Teatr Maryjski, Welsh National Opera w Cardiff, Washington Opera czy Festiwal w Baden-Baden i w Aix en Provence. Współczesna scena operowa bez niego wydaje się więc być dzisiaj niemożliwa. Pod jego artystycznym kierownictwem Teatr Wielki – Opera Narodowa przeszedł niezwykłe zmiany, wchodząc w koprodukcje z najważniejszymi scenami operowymi świata. Treliński wygrał w kategorii m.in. z reżyserami związanymi z niemiecką i brytyjską sceną operową, takimi jak: David Bösch, David Hermann, Tobias Kratzer, David McVicar i Lydia Steier.

Najbliższa premiera (13 maja b.r.) Mariusza Trelińskiego to opera „Ognisty anioł” Prokofiewa, do której trwają próby w Operze Narodowej.

W ubiegłym roku w kategorii „dzieło odkryte na nowo” nagrodę otrzymał spektakl Teatru Wielkiego – Opery Narodowej „Goplana” w inscenizacja Janusza Wiśniewskiego, pod batutą Grzegorza Nowaka (premiera 21/10/2016).  Dodatkowo w tym roku Opera Narodowa była również nominowana w kategorii „edukacja i popularyzacja opery”.

W 2014 roku operowego Oscara zdobył „Kupiec wenecki” Andrzeja Czajkowskiego, którego prapremiera była koprodukcją Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i festiwalu w Bregencji (2014 r.). W 2015 roku Aleksandra Kurzak wygrała z kolei w głosowaniu publiczności w kategorii „najlepsza artystka”.

Czytaj też: https://operalovers.pl/piotr-beczala-laureatem-operowego-oscara-w-kategorii-najlepszy-spiewak/

O autorze